Jmenuje se Lexi, už dva měsíce pobývá v expozici v jihlavské zoologické zahradě, ale zatím ji mohli vidět jen ti opravdu nejzvídavější návštěvníci. Řeč je o plaché pětileté samičce hyeny žíhané, která si na nový domov zvyká velmi pomalu a většinou se schovává v ústraní. Chovatelé ale doufají, že Lexi už zanedlouho rozveselí a povzbudí sameček Hutch, který za ní do Jihlavy dorazí co nevidět. Hyeny jsou v jihlavské zoo zcela novým druhem.

„Pětiletá samička Lexi přijela z anglické Zoo Twycros 16. srpna, narodila se ale ve Spojených arabských emirátech. Hned se nastěhovala do nové ubikace pro hyeny pod expozicí Africké savany. Je zatím bohužel velmi plachá a do venkovního výběhu nechodí. Většinou se schovává uvnitř expozice a zahlédnout ji mohou jen ti nejzvídavější," řekla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Chovatelé věří, že až bude mít Lexi společnost, přestane být tak bojácná. „Čtyřletý samec Hutch pochází z hlavního města Spojených arabských emirátů Abú Dhabí. Jeho transport do Jihlavy se uskuteční ještě v průběhu letošního podzimu," doplnila Kosová.

Hyena žíhaná (Hyaena hyaena) je jediným druhem hyeny, která se kromě Afriky vyskytuje i v Asii. Postavou připomíná psa a druhové jméno získala díky černým pruhům na světlé srsti. Má velmi dlouhé nohy a měří kolem 110 centimetrů, dalších 20 centimetrů připadá na huňatý ocas. Hyena je všežravec loví hmyz a menší obratlovce, pochutnává si i na ovoci a na hlízách a oddencích rostlin. Často také konzumuje mršiny nebo dojídá zbytky potravy po jiných šelmách.

Tento druh hyeny chová v rámci Unie Českých a Slovenských zoologických zahrad pouze Zoo Bratislava.

ZUZANA MUSILOVÁ