Posledních pět měsíců křižuje Českou republikou. Včera se jeho kroky zastavily v krajském městě, kde plánuje tři dny odpočívat. Při příležitosti návštěvy krajského úřadu se rozpovídal o tom, jak ho vůbec napadlo projít Evropu se psem.

„Shiru jsem poznal na počátku svých cest v Sicílii. Byla v zuboženém stavu a mohlo jí být tehdy tak půl roku. Zeptal jsem se jí, jestli chce jít se mnou, a ona na souhlas štěkla," rozpovídal se sympatický Ital, který denně ujde asi třicet kilometrů.

O tom, že jednou projde celou Evropu, začal uvažovat už v sedmi letech, kdy mu kvůli závislosti na alkoholu zemřel otec. „Bylo to poprvé, co jsem otevřel atlas, abych se podíval, jak vypadá svět. Zeměpis byl mým oblíbeným předmětem, a proto jsem si chtěl splnit sen a všechno, co jsem se dozvěděl, jsem chtěl vidět na vlastní oči," zavzpomínal italský rekordman.

Před jedenácti lety začala jeho pouť po Evropě. Za tu dobu stačil třikrát obejít Itálii, podíval se do Švýcarska, Rakouska, Německa, Francie, Lichtenštejnska, Maďarska a nyní zakotvil na chvíli v České republice.

Ke svému životu podle svých slov nic moc nepotřebuje. S sebou si nosí jeden nevelký batoh, střídá dva druhy oblečení a od lidí žádá pouze vlídné přijetí. „Nemám přítelkyni ani nějaké blízké přátele, ale rád se potkávám s novými lidmi," vysvětlil čtyřicetiletý Ital.

Peníze si vydělává tím, že se živí jako spisovatel. Po své první výpravě napsal před dvěma lety knihu. Poté, co se vrátí ze své další cesty, má v plánu napsat druhý díl. „Určitě budu věnovat i jednu kapitolu návštěvě tady," slíbil Ratta.

Po návštěvě Jihlavy bude pokračovat na jih do Brna. V každém městě a obci, kde se zastaví, si vyžádá potvrzení, aby měl o cestě přehled. Budoucnost neřeší, vždy se nechá překvapit tím, co mu jeho další pouť přinese.