To všechno přibylo v nové učebně Gymnázia Jihlava s názvem badatelské centrum. Vybavení má studentům gymnázia se zájmem o chemii, biologii a fyziku přiblížit vědu a techniku využívanou na vysokých školách.

„Příští školní rok otevřeme i nový volitelný předmět s názvem Přírodovědné bádání. Bude se vyučovat právě v badatelně. Studenti se zájmem o přírodní vědy v ní budou pracovat na několika dlouhodobých projektech," vysvětlila učitelka chemie z jihlavského gymnázia Naděžda Kosová.

Učebna ale nemá sloužit pouze studentům gymnázia. Otevřená bude i pro jeho absolventy, ale i žáky základních škol. „Chceme navázat spolupráci se základními školami. Jejich žáci budou poučeni o tom, jak různé například fyzikální a biologické jevy fungují, a pak si to sem budou moci přijít pod dohledem učitelů vyzkoušet a dozví se o tom více od našich pedagogů," řekl ředitel gymnázia Pavel Suk. Doufá, že tato speciální učebna a technika přilákají na školu žáku se zájmem o přírodní vědy.

„Chtěl bych jít studovat biologii na vysokou školu. Ta ale úzce souvisí s chemií a fyzikou. V badatelně vidím, jak je to všechno provázané," zmínil student třetího ročníku gymnázia Martin Kohout a vysvětlil, k čemu se přístroje ve specializované učebně využívají.

Spolupráci s gymnaziální badatelnou plánuje například i ředitel Muzea Vysočiny Jihlava Karel Malý. „Zatímco v minulosti jsme práci s takto speciálním zařízením museli řešit výpůjčkou z vysokých škol, do budoucna chceme spolupracovat s jihlavským gymnáziem, a to především při zkoumání minerálů," uvedl Karel Malý.

Badatelské centrum začalo v budově gymnázia vznikat před rokem a půl a dohromady vyšlo na osm milionů korun. Pět stavba a tři vybavení. Podobné učebny vznikly i na dalších čtyřech gymnáziích v kraji, a to v Havlíčkově Brodě, Žďáře nad Sázavou, Pelhřimově a Třebíči. Jihlava byla poslední. Cekově projekty vyšly na třiatřicet a půl milionu korun a byly hrazeny z fondů Evropské unie.

„Unikátem jihlavské badatelny je akustický světelný podklad, který umožní plynulou regulaci intenzity osvětlení a podle projektanta Jakuba Fraje ideálně tlumí akustické dozvuky. Podobně multifunkční strop není zatím v žádné z krajských škol," uvedla Jana Hadravová z odboru školství.