NA PAMÁTKU PŘED ŠKOLOU. Píše se školní rok 1934 – 1935 a před školní budovou v Hlávkově při focení na památku nechybí žádný školák z obce Bílý Kámen, pokud ovšem nechyběl z důvodu nemoci. Na snímku vidíme i předškolní děti z Bílého Kamene, které v Hlávkově chodily do tehdejší školní družiny.

HISTORIE. Pamětníci a štamgasti hospody v obci Bílý Kámen si připomínají staré stavení, které žilo mezi chalupami svým někdy až příliš rušným životem a bylo místem setkávání generací místních i přespolních. Pamětníci si možná vybaví, že pivo v hospodě teklo do roku 1969. Budova stojí dodnes.

REKRUTI. Pokud se najde někdo z mužů z Bílého Kamene a okolí, kteří se na snímku poznají, jistě si vzpomene na zlato, stříbro a blyštivé barvy ozdob rekrutů, odvedených na vojnu. Sláva to byla veliká pro celou obec a rekruti se museli ukázat v hospodě. Snímek z let po konci 2. světové války.

S KRAVIČKAMI. Ještě donedávna bylo na vesnici docela běžné, že ve stavení přežvykovala jedna, dvě krávy a vedle v chlévě žila s prasetem koza a po dvoře běhaly slepice. Tak tomu bylo i v Bílém Kameni. Na zadní straně fotografie kolem roku 1960 s hospodářem a kravami je napsáno Děda Palán.

ZIMA. Dvě rodačky a sousedky z Bílého Kamene shrabují seno pod stromy v ovocném sadu nad obcí. Snímek z časů kolem roku 1965 dokumentuje, že ženy na venkově si moc nemohly vybírat práci. Pokud nebyly zaměstnané v místním zemědělském družstvu, chodily vypomáhat, kde se dalo.

ODBAHNĚNÍ. Požární nádrž v obci je důležitá věc a toho si byli vědomi tehdejší představitelé obce Bílý Kámen po roce 1960. Snímek z té doby ukazuje místní brigádníky, čistící nádrž od bahna, usazeného za mnoho let. Požární nádrž slouží dodnes. Reprofoto: archiv obce Bílý Kámen.

PŘÍŠTÍ DÍL: Podíváme se do Knínic.

Máte doma také zajímavé snímky z našeho regionu z let 1918 až 1992? Pošlete nám je na redakce.jihlavsky@denik.cz.