Ve Zhoři stále najdeme hospodu, před kterou stojí děti s hříbětem. Její dřívější majitel se živil tím, že s koňmi dovážel pivo a v zimě led. Koně používal i k zemědělským pracím na svém hospodářství. O provoz hospody se starala jeho manželka, která vyvařovala i pro děti z místní školky.

Naopak tam již neuvidíme Sukův statek. Byl zbourán a na jeho místě teď stojí bytovka dostihové stáje Pegas. Po vystěhování majitelů statek sloužil několik let z části jako objekt pro hospodaření nově založeného Jednotného zemědělského družstva (JZD) a z části jako dětská poradna.

Za pásem obytných budov ve Zhoři směrem na Polnou postupně vyrostly hospodářské i administrativní budovy JZD. Dnes mají zemědělci sídlo ve svých prostorách za silnicí směrem na Žďár na Sázavou.

Ocelová konstrukce na jednom ze snímků se stala základem pro výstavbu nové školy, která byla otevřena v roce 1984. Jednalo se v pořadí už o čtvrtou budovu. Od svého slavnostního otevření má škola za sebou už řadu úprav. Vyměnila se například rovná střecha za šikmou a vystavěla se tělocvična.

Ve Zhoři byly zachovány dvě památné sýpky. Obě jsou zapsány na seznamu kulturních památek. Jedna stojí stále na svém místě. Torzo druhé bylo po zřícení převezeno do skanzenu na Veselém kopci, kde byla sýpka zrekonstruována.

Lesovna byla součástí hospodářského dvora, který patřil k bývalé místní tvrzi. Později byla lesovna sídlem Lesního družstva a nyní se v ní nachází šest obecních bytů.

Další díl vyjde v pátek 9. března z Batelova.