Ta jako Vojenský klub, později 12násobný mistr ligy, přišla do Jihlavy z Olomouce v sezoně 1956 – 1957. Že domácí tým umí hrát dobrý hokej, dělalo zpočátku dobře sportovně založeným. Netrvalo dlouho a hokej stal součástí života většiny Jihlavanů. V 60. a 70. letech se už těšil obrovskému zájmu místních i přespolních.

Na stadionu probíhaly od druhé poloviny 50. let a celá 60. léta minulého století mimo jiné i turnaje hokejových týmů dětí a mládeže okresu Jihlava. Školáci si rádi zahráli na udržované ledové ploše. Toho času se hrálo i na ledě polévaných venkovních kluzišť a na zamrzlých rybnících.

Práce na zimním stadionu hned vedle sokolovny probíhaly od jara 1955 podle plánů jihlavského Stavoprojektu. Investorem byl tehdejší krajský národní výbor a generální dodavatel, národní podnik Pozemní stavby – závod Jihlava. Pomáhali mladí i staří brigádníci zapálení pro sport. Stadion s kluzištěm byl uveden do provozu ještě v roce 1955. Vstupní část se zázemím při Tolstého ulici byla postupně dokončena v druhé polovině 50. let. V 60. letech následovalo zastřešení stadionu.

Na jednom ze snímků jsou vidět také plachty sušené na šňůrách nad plochou jihlavského zimního stadionu někdy po roce 1955. K čemu sloužily? Pamětníci vysvětlili, že padající sníh kazil kvalitu ledu a v přechodném období někdy i pršelo. Proto se rozvěšovaly plachty, a také aby chránily led před slunečními paprsky.

PŘÍŠTÍ DÍL: Podíváme se do Hrbova, místní části Polné.

Máte doma také zajímavé snímky z našeho regionu z let 1918 až 1992? Pošlete nám je na redakce.jihlavsky@denik.cz.