„První výsledky byly patrné zhruba po dvou měsících. Chce to trpělivost, nejprve jsem dostávala injekce a potom jsem si to mazala pudrem se sírou," uvedla Musilová. Takzvanou letuščí nemoc léčila před třemi lety, od té doby se pupínky občas ozvou, včas je ovšem dokáže zaléčit.
Nemoc se projevuje pupínky kolem úst nebo kolem nosu, zarůžověním kůže, šupinkami, pálením a svěděním. „Kožní lékaři jihlavské nemocnice se v posledních měsících stále častěji setkávají s pacienty, které trápí periorální dermatitida," uvedla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Dnes přicházejí s tímto onemocněním do ordinace desítky žen měsíčně a stále častěji také děti.
„Příčin je opravdu hodně. Může jít o vrozenou dispozici, zevní prostředí a nejrůznější provokující faktory. Pacienty nemoc velmi obtěžuje," popsala lékařka Zuzana Nevoralová. „Zjistilo se, že stav zhoršují například zubní pasty obsahující fluor a také obyčejná voda," říká kožní lékařka. Příčin ale může být víc, například používání hydratačních nebo naopak příliš mastných krémů, přípravků s obsahem kortikoidnů, parfémovaných kapesníčků. Stav může zhoršovat těhotenství či uží-vání hormonální antikoncepce, UV záření, horko a vítr, dále třeba i tření o vousy partnera.
Léčba je jednoduchá, tedy nepoužívat to, co pacientům onemocnění způsobuje. „Nulová léčba znamená nepoužívat vůbec nic. Tedy například nečistit si zuby pastou s fluorem, omývat si obličej převařenou vodou, protože ta nepřevařená obsahuje fluor, a nemazat obličej krémy," jmenuje Zuzana Nevoralová s tím, že při těžších formách by měli pacienti navštívit lékaře, který doporučí správnou léčbu. Léčba většinou trvá tak dlouho, jak dlouho trvaly příznaky do začátku ošetřování, tedy i několik měsíců. Prevenci by měli pacienti dodržovat i několik let.