V jihlavské koalici to totiž vře. Tedy spíše v její jedné politické straně – Foru Jihlava. Jednání na pondělí svolala jihlavská zastupitelka a členka Fora Jihlava Karolína Koubová. „Svoláváme koalici ke kulatému stolu. Musíme mluvit o tom, co se děje," napsala na facebookové stránky Fora Jihlava Koubová. O tom, co se přesně děje, však nechtěla být včera konkrétní. „Je potřeba si vyjasnit některé věci, víc říkat nebudu," vyjádřila se Koubová.

Za vším zřejmě stojí rozepře uvnitř strany. Forum se totiž rozdělilo na dvě části, jedna se kloní k názorům podnikatele Miroslava Tomance, druhá k názorům náměstka primátora Milana Koláře. I proto nedošlo na posledním zastupitelstvu k odsouhlasení rekonstrukce jihlavského horáckého zimního stadionu. Koubová se rozhodla jít proti koalici a rekonstrukci neodsouhlasit.

Podle náměstka primátora Vratislava Výborného (ČSSD) se na pondělním jednání bude řešit převážně situace, která vládne uvnitř Fora.

„Předpokládám, že budeme oficiálně seznámeni 
s jejich stanoviskem, ale víc o tom nevím," řekl Výborný s tím, že si osobně myslí, že se setkáním situace kolem jihlavské koalice zklidní. „Teoreticky jsou možné všechny varianty, i to, že jako ČSSD zůstaneme mimo hru, ale nechci předjímat, co se může, nebo nemůže stát. Kdyby se to začalo vyhrocovat, nová koalice by byla otázkou hodně operativního jednání. Myslím si, že celá věc se ale uklidní," řekl Výborný.

Ani zastupitel za ODS David Beke neví, o čem přesně bude koalice v pondělí jednat. „Požádal jsem paní Koubovou, aby mi poslala program jednání, a zatím nic. Bavit se o panu Tomancovi pokládám za ztrátu času. Na minulé radě města nemělo Forum s koalicí problém, pak měli nějakou svoji schůzi, po které přišla paní Koubová s nutností schůzky," popsal včera odpoledne Beke. Dodal, že Forum chce možná vysvětlit svoje chování na posledním zastupitelstvu. „Veřejně se vymezovali vůči týmu, jehož jsou součástí, což mi přišlo divné," řekl Beke.

Boje uvnitř koalice sleduje i opoziční hnutí ANO. „Nebylo by praktičtější svolat opozici? Možná bychom vyřešili víc," odpověděla Koubové na Facebooku zastupitelka za ANO Jana Mayerová.