Zatím se oficiálně nesešel s uskupením Společně pro Telč – Piráti a Zelení, které skončilo na druhém místě v poměrně těsném závěsu za starostovou stranou. „Už v neděli po volbách jsem byl za starostou jako lídrem vítězné strany. Spíš to ale bylo zahřívací kolo. Popsal jsem mu naši představu. Vyčkáme do pátku, poté případně začneme být aktivní. Určitě by bylo dobré udělat setkání více stran,“ uvedl lídr Společně pro Telč – Piráti a Zelení Jiří Pykal. A poukázal na to, že je v Telči obvyklé, že druhá nejsilnější strana svým nejúspěšnějším zástupcem obsazuje pozici místostarosty.

Tentokrát by to tedy mělo být právě uskupení Společně pro Telč – Piráti a Zelení, kterému pomyslnou stříbrnou příčku musela letošních v komunálních volbách přenechat KDU-ČSL v čele se současným místostarostou Pavlem Komínem. Toho čeká povolební jednání v pátek odpoledne. „Ano, byl jsem pozván. Mám samozřejmě horší pozici než minule, skončili jsme na třetím místě,“ řekl k tomu místostarosta Pavel Komín.

Ve hře je ještě ODS, její lídr a nový zastupitel Vladimír Brtník se již se starostou Romanem Fabešem sešel v průběhu týdne. „První povolební jednání už proběhlo. Chceme se setkat i s ostatními stranami a hnutími. Moje vize je taková, že bychom se měli domluvit a pracovat společně. Přece jen Telč je malé město. My jsme připraveni jednat o našem programu se všemi,“ vyjádřil se lídr ODS Vladimír Brtník.

Sdružení nezávislých a SNK ED získaly 26,15 procent hlasů a zůstaly na svých šesti mandátech. Uskupení Společně pro Telč – Piráti a Zelení se 23,24 procenty hlasů skončilo na druhém místě se ziskem pěti mandátů. V roce 2014 to byly jen dva mandáty. KDU-ČSL měla 17,42 procenta a to jí stačí na čtyři mandáty, stejně jako při minulých volbách. Čtvrtou nejsilnější stranou je ODS s 15,98 procenty a třemi mandáty. V roce 2014 získala o mandát méně.

V Telči letos kandidovalo šest subjektů, těmi dalšími dvěma jsou KSČM a Čas změny. KSČM získala v zastupitelstvu dva mandáty, Čas změny jeden. V roce 2014 bylo v Telči osm kandidátek včetně ČSSD a TOP 09 a nezávislých.