„Zaměřen je především 
na akrobacii na šálách, ta 
v DIODu probíhá celoročně, příměstský tábor slouží hlavně jako zpestření k aktivitám během celého roku," řekl k táboru Adam Hruška, který je společně s Karolínou Koubovou hlavním vedoucím táboru.

Táboru se účastní sedm-náct dětí ve věku od 7 do 
15 let. Polovina z nich chodí na kurzy akrobacie na šálách pravidelně během školního roku, pro druhou polovinu je tato aktivita zcela nová. Na všechny aktivity dohlíží z důvodu bezpečnosti pět lektorů.

V divadle se účastníci tábora sejdou na devátou hodinu, program začíná rozcvičkou a zahřátím. 
„Po rozcvičce následují nejčastěji šály, protože je to na našem táboře nejvíce fyzicky náročná aktivita," popsal zahájení dne Hruška. Aktivity na šálách pokračují během dopoledne skoro až do oběda, kdy jsou všichni účastníci vyčerpaní.

Na táboře nejde jen 
o šály, děti trénují i žonglerské dovednosti s míčky 
a tyčí, většinou v odpoledním programu. „Mimo šály děláme i párovou akrobacii a chystáme se vyzkoušet chození na provaze. Náš cirkusový tábor není jen 
o cvičení, takže s dětmi zkoušíme na odlehčení některé divadelnické a herecké praktiky," řekl k dalším táborovým aktivitám hlavní vedoucí.

„Tábor jsem si vybrala, protože do DIODu chodím během školního roku pravidelně na kurzy akrobacie na šálách, předtím jsem byla gymnastkou, proto mám k akrobatickým věcem blízko," podělila se o důvod své účasti jedna z nejstarších dívek na táboře Sabina. 
„Já jsem si chtěla jít zatrénovat i o prázdninách, protože mě akrobacie na šálách baví. Ve školním roce se tady v divadle také účastním kurzů," doplnila ji kamarádka Veronika.

Organizátoři tábora uspořádali v minulém týdnu také otevřené odpolední hodiny akrobacie pro dospělé začátečníky i pokročilé. „Bylo to zaměřeno spíše na ty, kteří k nám chodí 
na kurzy pravidelně, denně jsme měli šest účastníků," popsali organizátoři letní dvouhodinové tréninky.

„Tohle nikdo jiný v okolí nedělá," shodli se jednomyslně Koubová a Hruška 
na tom, proč mají celoroční kurzy a tábor úspěch. Šály 
v DIODu fungují již šestým rokem. „Eliška Brtnická, jihlavská rodačka působící 
v divadle Cirkus Mlejn, nás se šálami začala před šesti lety učit, od té doby je tady máme," uzavřel Hruška.

PETR VYBÍRAL