Úspěšní při soutěžích pro studenty bývají ti reprezentující Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní Jihlava (SŠPTA). Deník zajímalo, jakého výsledku musí uchazeči o studium na této škole dosáhnout. „U strojírenství, mechaniků seřizovačů, mechaniků elektrotechniků se šlo v minulém roce s body až na dno. Obecně lze říci, že stačilo mít v součtu alespoň 20 bodů,“ řekl ředitel školy Lukáš Venkrbec. „Namátkou jsem vybral obor IT, kde nejslabší výkon pro přijetí byl 18 Český jazyk a literatura, 25 matematiky,“ dodal.

Loni se hlásilo 1001 potenciálních studentů, přijato bylo 779 z nich a zápočtový lístek odevzdalo 334 žáků. Letos vzrostl počet zájemců na 1281 a přijato jich bude 360. „Vyšší zájem víceméně odpovídá možnosti uchazečů podávat namísto dvou přihlášek přihlášky tři. Z našeho pohledu to může být zlepšením propagace školy ať už na sociálních sítích, tak velmi dobře zvládnutých dnů otevřených dveří nebo vystupování na školních burzách,“ okomentoval ředitel vyšší zájem.

Ilustrační foto
V malotřídce se dá nastartovat kariéra, ukazují výsledky přijímaček na Jihlavsku

Dobrých výsledků při měření sil s kolegy z oboru dosahují i studenti Střední školy stavební Jihlavy. „Aby žáci mohli studovat na maturitním oboru, museli získat minimálně deset bodů z matematiky a deset bodů z češtiny,“ informovala ředitelka Markéta Metelková.

Loni se na maturitní obory s maturitou hlásilo rovných sto dvacet zájemců, přijato bylo šestasedmdesát, letos se na školu dostane šedesátka ze 156 zájemců. „Studenti oceňují dobré klima školy, vyučovací metody, které jdou s dobou a dílny na Heleníně s moderním vybavením,“ zmínila ředitelka, co zájemce láká.

Martin Singr.
Hlavně ať dělají, co je baví

Například na Střední odbornou školu Farmeko museli loni studenti získat více jak 29 bodů z českého jazyka a literatury, přes 17 z matematiky, pokud chtěli studovat obor Laboratorní asistent, u Zdravotnického lycea to bylo u matematiky stejné, u češtiny stačilo ještě o pět bodů méně.

Obor Laboratorní asistent nabízí Farmeko jako jediná škola na Vysočině, loni se hlásilo devětačtyřicet uchazečů, přijato jich bylo třináct. Letos je zájem o dva studenty vyšší, ale přijato bude třináct zájemců. Co se týká lycea, tam bylo loni ze sedmačtyřiceti zájemců přijato sedmnáct. Letos jich škola vezme čtrnáct, hlásí se jich ale dvaašedesát.

Soud. Ilustrační foto
Vražda pětiměsíčního chlapečka v Jihlavě. Pachatelku nechal soud na svobodě

Ředitel školy Lukáš Váca vysvětlil, proč je o školu zájem. „U obou oborů je vysoká míra uplatnitelnosti na trhu práce, máme pět vlastních moderních laboratoří, odborné předměty vyučují odborníci z praxe a jako malá škola máme rodinné prostředí, každý zná každého,“ zmínil hlavní výhody školy.

Dobré jméno má i Škola ekonomiky a cestovního ruchu. Na dotaz ohledně minimálního počtu bodů pro přijetí ředitel David Vítek vysvětlil, že vyjmenovat všechny obory by bylo příliš zdlouhavé. „Vyberu například obor Předškolní a mimoškolní pedagogika, kde měl poslední přijatý uchazeč 32 bodů z českého jazyka a 19 bodů z matematiky,“ zhodnotil.

Most občas vzdoroval těžké technice statečně, nakonec ale podlehl.
Dálniční most u Řehořova šel v noci k zemi. Podívejte se

Na jednotlivé obory denní formy studia byla loni přijata zhruba polovina zájemců, jen u oboru Veřejnosprávní činnost to byla méně než třetina. Právě u tohoto oboru letos zájem poklesl, u ostatních se zvýšil až dva a půlkrát.

I v případě této školy si studenti pochvalují přátelskou atmosféru menší rodinné školy. „Klademe velký důraz na propojení teorie s praxí, kterou žáci absolvují u nás i v zahraničí. Studují u nás již děti našich bývalých studentů,“ sdělil ředitel s tím, že všechny obory jsou propojené ekonomikou, která je základem pro budoucí uplatnění v pracovním i osobním životě.

Sníh se začal na Luka nad Jihlavou snášet krátce po poledni a bylo ho stále více.
VIDEO: Na Vysočinu se vrací zima. Podívejte se na aktuální sněhovou vánici

Mezi prestižními školami pochopitelně nemohou chybět gymnázia. Čtyřletá jsou v Telči a v Jihlavě. Na zaslané odpovědi ředitel Gymnázia Jihlava Pavel Suk neodpověděl, Deník získal komentář výuky od jednoho ze studentů. „Vyučující rozumí tomu, co učí. Není problém mi pomoct, poradit, doplnit,“ pochvaloval si Jan Vít, kterého čeká příští rok maturita.

Ohledně dalšího směřování má ve škole možnost se specificky připravovat. „Chtěl bych jít studovat učitelství matematiky a informatiky. Máme volitelné předměty, nejvíce jich je v posledním ročníku, kdy si volím deset hodin týdně. Navolil jsem si matematiku, fyziku, programování a navíc angličtinu. Pořád máme i další povinné předměty, ale škola dává dostatečný prostor se připravit na vysokou školu,“ usoudil.

Kolik bodů bylo loni potřeba získat v přijímacích testech na vybrané střední školy na Jihlavsku?

  • Škola ekonomiky a cestovního ruchu – 32 bodů z českého jazyka a 19 bodů z matematiky
  • Farmeko – obor laboratorní asistent – 29 bodů z českého jazyka a literatury, 17 bodů z matematiky / obor zdravotnické lyceum – 14 bodů z českého jazky a literatury, 17 bodů z matematiky
  • Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava – obor IT – 18 bodů z českého jazyka, 25 bodů z matematiky
  • Střední škola stavební Jihlava – 10 bodů z českého jazyka, 10 bodů z matematiky

Za Gymnázium Otokara Březiny a Střední odbornou školu Telč odpovídala ředitelka Lenka Procházková. Zmínit konkrétní počet bodů, kolik loni získal poslední přijatý student, by ale podle ní bylo zavádějící. „Tato čísla neposkytují ucelenou informaci, neboť v loňském roce se do celkového výsledku promítly i známky ze základní školy a úspěchy v soutěžích,“ vysvětlila.

Do každého oboru ve škole berou třicet studentů, zájem byl loni v průměru dvakrát vyšší, letos se hlásí třikrát více uchazečů, než bude přijato. Ředitelku těší, že se loni otevřený obor Předškolní a mimoškolní pedagogika podařilo hned naplnit. „Gymnaziální obory a Ekonomika a podnikání navazují oproti nově otevřenému oboru na historickou tradici, dlouhodobé úspěchy a zájem o ně je stabilní. Žáci naší školy oceňují například přístup třídních učitelů, příjemné a klidné okolní prostředí, nové odpočinkové zóny, kvalitu výuky a atmosféru v třídních kolektivech,“ uzavřela Lenka Procházková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jihlavská zoo letos zdražuje vstupné. Lidé zaplatí o dvacet procent víc

Zdroj: Deník/Martin Singr