Dvouletý samec babirusy sulaweské dorazil do jihlavské zoo z Německa. “Momentálně si zvyká na nové prostředí a postupně se bude seznamovat se samicemi. Jakmile to bude možné, budou ho moci vidět i návštěvníci zoo,” uvedla Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava.

Babirusa sulaweská (Babyrousa celebensis) je vzácný druh v přírodě i v chovech zoologických zahrad.

Zahrada otevřela oba pavilony, které v září uzavřela kvůli narození mláďat. Foto: poskytla Zoo Jihlava
Dobrá zpráva pro návštěvníky Zoo Jihlava. Zahrada otevřela oba zavřené pavilony

Ve volné přírodě se babirusa sulaweská vyskytuje pouze na ostrově Sulawesi a několika přilehlých ostrůvcích v Indonésii, kde obývá tropické deštné lesy.

Zoo Jihlava chová babirusy od roku 2001. V minulosti chovaný samec se však potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy a letos v červnu musel být uspán. “Pár měsíců byla tedy zoo bez samce, ale to se teď změnilo,” dodala Simona Kubičková.

Mládě kočky bažinné mohou návštěvníci vidět ve výběhu, zatím se drží u matky.
Důvod k radosti: v jihlavské zoo se narodilo mládě kočky bažinné, podívejte se

Samci mají v horní i dolní čelisti hákovité špičáky, které se jim stáčí nad hlavou. Slouží jim na ozdobu a k vzájemnému imponování.

Díky špičáky dostaly babirusy své pojmenování - místním domorodcům připomínaly parohy. V indonéštině znamená slovo babi prase a rusa jelen, dohromady tedy prasojelen.

Video: Zoo Jihlava momentálně jako jediná v České republice chová babirusy sulaweské

Zdroj: Simona Kubičková

Babirusy jsou všežravci, žijí v malých skupinách do deseti jedinců. Na rozdíl od ostatních prasat se pomalu rozmnožují, protože samice rodí pouze jedno, vzácně dvě mláďata.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brutální hromadnou bitku opilců v Jihlavě trestal soud podmínkou

Zdroj: Město Jihlava