Dvouletý samec babirusy sulaweské dorazil do jihlavské zoo z Německa. “Momentálně si zvyká na nové prostředí a postupně se bude seznamovat se samicemi. Jakmile to bude možné, budou ho moci vidět i návštěvníci zoo,” uvedla Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení Zoo Jihlava.
Babirusa sulaweská (Babyrousa celebensis) je vzácný druh v přírodě i v chovech zoologických zahrad.

Ve volné přírodě se babirusa sulaweská vyskytuje pouze na ostrově Sulawesi a několika přilehlých ostrůvcích v Indonésii, kde obývá tropické deštné lesy.
Zoo Jihlava chová babirusy od roku 2001. V minulosti chovaný samec se však potýkal s dlouhodobými zdravotními problémy a letos v červnu musel být uspán. “Pár měsíců byla tedy zoo bez samce, ale to se teď změnilo,” dodala Simona Kubičková.

Samci mají v horní i dolní čelisti hákovité špičáky, které se jim stáčí nad hlavou. Slouží jim na ozdobu a k vzájemnému imponování.
Díky špičáky dostaly babirusy své pojmenování - místním domorodcům připomínaly parohy. V indonéštině znamená slovo babi prase a rusa jelen, dohromady tedy prasojelen.
Video: Zoo Jihlava momentálně jako jediná v České republice chová babirusy sulaweské
Babirusy jsou všežravci, žijí v malých skupinách do deseti jedinců. Na rozdíl od ostatních prasat se pomalu rozmnožují, protože samice rodí pouze jedno, vzácně dvě mláďata.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brutální hromadnou bitku opilců v Jihlavě trestal soud podmínkou