„Byli jsme takový klan rodiny Veselých. Nejprve nastoupil táta jako zpěvák. Pamatuje začátky souboru, kdy se formovala pěvecká složka. Po čase jsem se přidal já a o něco později i můj bratr. Až nyní jsem zjistil, že jsem v Podjavořičanu tancoval celých deset let. Poté jsem kvůli práci odešel, za několik let jsem se vrátil, ale byl ze mě zpěvák. Pak opět přišly pracovní povinnosti,“ popsal své působení v souboru Veselý.

Charita. Muzikálová zpěvačka pomohla svým zpěvem 
v soutěži Bárce.
Písně koncertu v Lukách jsou již známé. Lidé přispějí pro Bárku

Ten zůstává s lidmi z Podjavořičanu stále v kontaktu. Občas, když je zrovna potřeba, za někoho zaskočí. „Ještě se podaří mě někdy přemluvit. To prostě jinak nejde, potkáváme se pořád. Rád se zajdu podívat na vystoupení nebo jen tak pokecat. Dnes je příležitost vidět se třeba s těmi, kteří byli u začátků souboru a odstěhovali se jinam a podobně,“ doplnil k tomu Veselý.

Hodně toho už pamatuje také Romana Neradová z Telče. Se souborem je spojená už devatenáct let. Jako desetiletá holčička navštěvovala dětský soubor Kvítek, potom plynule přešla do Podjavořičanu. Nejprve byla tanečnicí, nyní je zpěvačkou.

„Mně se to jako malé moc líbilo a tak nějak sama jsem si tento koníček vybrala. Pokračování v Podjavořičanu pak bylo naprosto jasné. Jsme úžasná parta lidí, která se setkává i mimo soubor. Máme spoustu společných vzpomínek. Je to jako druhá rodina,“ vysvětlila Neradová a doplnila k tomu:

Panský dvůr.
Klíčník i Holomek. V Telči lidé poprvé ochutnají pivo z Panského pivovaru

„Dříve se stávalo, že kdo se vdal, oženil, odešel na mateřskou nebo se odstěhoval pryč, v souboru skončil a na jeho místo přišel někdo nový. V posledních letech členové zůstávají, i když musí dojíždět do Telče odjinud. Já jsem se také vrátila po mateřské. Dokonce to vypadá, že budu mít nástupce. Dcera projevila zájem, tak se uvidí," dodala.

Soubor Podjavořičan, který se zaměřuje na folklorní tradice z Telče a okolí, založily v roce 1989 učitelky Jana Návratová a Milena Kopečná, které vedly dětský soubor Kvítek. „Těm, co už odrostli, bylo velmi líto, že nemají kde pokračovat. A nápad na založení souboru pro dospělé byl na světě. Nejprve měl Podjavořičan šestnáct členů, nyní jich je přes čtyřicet,“ zavzpomínala na začátky Jana Návratová.

Vypuštěný Velký Pařezitý rybník na začátku dubna.
Lidi zajímá, proč odtéká tolik vody z Velkého Pařezitého rybníku

V sobotu si lidé, kteří jsou spojení se souborem, připomněli vše, co se za těch třicet let událo. Nechyběla výstava, projekce archivních videí, vystoupení anebo křest nového kalendáře.