Město na jeho realizaci dostalo dotaci přes 40 milionů korun z operačního programu Životního prostředí.

Pokud vše půjde podle plánu, měl by být do konce listopadu znám dodavatel stavby. „Se samotnou výstavbou environmentálního centra by se pak mohlo začít v prvním čtvrtletí příštího roku,“ odhadl mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Architekt centra Jaroslav Huňáček si myslí, že by se stavba mohla rozjet ještě dřív.

„Práce se podle mého názoru začnou už v zimě letošního roku. Celá akce by pak měla být hotová přibližně za čtrnáct měsíců,“ míní.
Slavnostního otevření by se centrum mělo dočkat v dubnu nebo květnu 2011.

Po dokončení bude environmentální centrum v těsném sousedství hlavního vchodu do zoo vypadat jako kopec porostlý trávou. Své místo v něm budou mít dvě učebny, přednáškový sál, knihovna a chovatelská místnost se zvířaty.

Vyučovací prostory by měly podle návrhu být pod zemí a povede k nim spirálově točitá chodba. Jedna učebna bude vypadat jako loď a druhá jako jeskyně s vodopádem.

Celkové náklady na výstavbu centra by se měly vyšplhat na 45 milionů korun.

„Zahájení výstavby pro nás bude velkým vítězstvím. Na projektu pracujeme už řadu let a centrum velice potřebujeme,“ uvedla ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková. „Jsme malá zoo a vzdělávání by do budoucna měla být naše specializace,“ doplnila ředitelka zahrady.