I když byl kocour i jihlavští chovatelé na cestu stoprocentně připravení, nakonec se ve středu ráno neuskutečnila. Deník si s rozčarovaným chovatelem jihlavské zoo Janem Vašákem popovídal bezprostředně poté, co se dozvěděl, že kocour do Indie nakonec zřejmě neodcestuje.

Pane Vašáku, proč Fiči do Indie neodcestoval?
Abych vám řekl pravdu, jsem opravdu naštvaný. S kolegou z Indie už to řešíme čtrnáct dní a on si v den odletu vymyslí, že se mu nelíbí, že kocour do Indie přiletí večer, a ne ráno. Druhý důvod je ten, že se nelíbila miska, kterou má v přepravce. Přitom ji viděli na fotce už před čtrnácti dny. Expert přes exotická zvířata z indických aerolinek chce, aby mu mohl nalévat vodu přes trubičku. To bychom ale byli schopni během chvilky zařídit.

Kdy tedy Fiči z jihlavské zoo odcestuje?
Mělo by to snad být v pondělí.

Proč vlastně kocour z Jihlavy odjíždí?
Jede pryč v rámci doporučení mezinárodního programu. V Dárdžilingu je relativně úzká chovatelská základna, a tak se neobejdou bez toho, aby k nim přicházela zvířata odjinud, jde o to, aby netočili stejné geny.

Proč z Jihlavy odjíždí zrovna samec Fiči?
V květnu mu budou tři roky. Je to už dospělý samec, který je ve výběhu se samicí, takže už nám to trochu komplikovalo život. Jeho cestu jsme už odkládali několikrát. Komunikace s touto indickou stranou je vždycky složitá. Dlouho se neozvou a pak chtějí vše během dvou dnů vyřešit. Nyní se to konečně povedlo a kolega z Indie si zase na poslední chvíli něco vymyslel.

Co je potřeba k odjezdu vyřídit?
Když zvíře odchází do jiné země, podléhá to certifikátu té dané přijímací země. Každá země má svoje podmínky. U Indie jsem čekal docela horor, že to bude byrokracie, nicméně jejich certifikát je velice jednoduchý. Jediné, co to pro irbise znamenalo, byla vakcinace proti vzteklině a odčervení.

Připravovali jste levharta na cestu nějak speciálně?
Vůbec neví, že má někam letět. Pro něj se nic nemění, stres je to teď akorát pro mě. (úsměv)

Jakou cestu musí irbis absolvovat?
Původně jsme byli s přepravcem domluvení tak, že by zvíře letělo do Dubaje, tam se umístí do zvířecího hotelu, kde je klimatizace a kde se o něj postarají, a pak poletí do Kalkaty a odtud pak přes noc pojede na sever do Dárdžilingu. Kocour měl být v Dárdžilingu navečer, což se ale kolegovi z Indie nelíbilo, takže pojede v pondělí.

Jste informovaný o tom, jak cesta probíhá?
Je na mě uvedený telefon a každé letiště, které zvířata přepravuje, by mělo mít lidi, kteří jsou schopni se o zvířata postarat. Velké kočky snášejí cestu dobře. Během cesty se irbisovi pouze kontroluje a doplňuje voda, nic jiného není potřeba. On by stejně cestou nežral, a i kdyby náhodou ano, tak hrozí, že by to mohl vyzvracet.

Myslíte, že si Fiči v Indii polepší?
Levharti jsou v Indii chováni od poloviny 80. let, množí se tam už druhou třetí generaci. Netroufám si říci, jestli si polepší. On člověk někam přijde a řekni si, tady je to pěkné, a zvíře tam přežije rok dva a vy nevíte proč. Někde je to na pohled nepěkné, a zvířata tam fungují a jsou spokojená.