Oáza klidu vznikla v letech 2015 až 2017 a její autorka ji nazvala zahrada Návratu domů. Promítla do ní totiž oblíbená místa z nedaleké Třeštice, kde vyrůstala.

„Vracím se tu do milované vesnice, proto má každé místo svůj název. Využila jsem prvky z japonských zahrad, ale je to hlavně naše zahrada tady v Telči. Místo je mimo jiné i symbolem návratu domů ve smyslu odchodu z tohoto světa,“ vysvětluje Marie Gregorová.

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová

Hned na okraji je louka Širočka u Třeštice, kde zjara kvetou sněženky, bledule, krokusy a ladoňky, později tu uvidíte petrklíče, pomněnky, fialky, pryskyřníky, máky nebo kopretiny.

Nová mláďata jihlavské zoologické zahrady. Čtyřčata hus kuřích.
Dubnový souhrn událostí na Jihlavsku: čtyřčata, Jihlava bez Icomu, aréna a mráz

Do zahrady vejdete branou, kde vás vítá socha dívky. Je tu také nádržka a s vodou, protože před vstupem do zahrady se má očistit tělo i duše.

„Japonská zahrada je vždy uzavřený prostor, brána je i na druhém konci,“ doplňuje k tomu Marie Gregorová.

Nejvíce vás ohromí voda. Vodopády, průzračně čisté jezírko, vodní kaskády. A na každém kroku najdete vzpomínku na vesničku poblíž hradu Roštejn.

Vizualizace, jak bude plavecký bazén vypadat. Hotovo bude už na podzim.
Nejdřív vana, potom střecha. Podívejte se, jak to bude vypadat ve Vodním ráji

„Toto je Třeštický potok, tady je vrch Stříbrňák, proto tu vidíte šedé a stříbrné barvy. Tady je Vejhon, kde jsme s taťkou sušili trávu pro krávu a kozu. Vedle je les Hamr, kam jsme chodili na houby,“ vzpomíná na některá oblíbená místa autorka zahrady.

Otevřeno o víkendu otevřených zahrad:

Sobota 8. června 2024: 10.00-11.30, 12.30 - 16.00

Neděle 9. června 2024: 10.00-11.30, 12.30 - 16.00

Adresa: Komenského 251, Telč

Více informací zde

Potok teče do jezírka s krásně průhlednou vodou, ve které se zrcadlí okolní zeleň i vodopád. „To je rybník Pančák, kam jsme se chodili koupat,“ dodává Marie Gregorová s tím, že i všechny mostky, jeskyňky, cestičky nebo osvětlení a další části zahrady mají svůj význam a smysl.

Změna dopravního režimu ve Fibichově ulici je nepřehlédnutelná.
Modré peklo v Jihlavě přehledně. Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky

Součástí unikátního místa je zenová zahrada v rohu, kam se nevstupuje a kde autorka opět pracuje se symboly. „V japonské zahradě nesmí chybět elementy jako země, oheň, dřevo, voda, kov,“ uzavírá Gregorová.

V zahradě i na dvoře můžete obdivovat i krásnou keramiku z dílny Marie Gregorové.