Ještě ani neodjede a sídlištěm už projíždí vozy městské policie. Za nimi jedou multikáry, po chodníku jde četa pracovníků s košťaty a hráběmi. Kropicí vůz už je v permanenci, do toho sídlištěm projíždí popeláři… Je to velká akce.

Na parkovišti stojí osamocená bílá felicie a mladík Ondřej Rampír má problém, nejdříve debatuje s policisty, poté s Otou Klapkou z odboru dopravy jihlavského magistrátu, který úklidu velí. „Auto nemá technickou a odněkud teče olej. Jsem vyučený automechanik, ale stejně nemůžu přijít na to, odkud. Potřebuji počkat na odtahovku, která mi vůz odveze do servisu,“ vysvětluje a jde čekat k autu.

To už je ale na sídlišti odtahový vůz a zvedá první auto. Černá octavia je naložená a už už se s ní odjíždí, když přibíhá majitel, Jan Veselý. Podaří se mu domluvit, že vůz nebude odvezen a místo dvou tisíc za odtah zaplatí jen pětistovku za špatné parkování. Ale je tu další problém. Nemá u sebe hotovost. Domlouvá se po telefonu s kamarádem a než ten přijede, musí se čekat. „Tohle nás zdržuje,“ říká řidič odtahovky. „Já jsem zaspal, moc se omlouvám,“ opakuje to ráno už asi po desáté mladý řidič. Měl ale štěstí, vzbudit se o jedinou minutu později, auto by bylo pryč.

Další auto se už přeci jen nakonec odveze, jedná se o Ford Focus, který má přelepená všechno okna neprůhlednou folií. Strážníci tento případ prý řešili ve středu, šlo o vyřizování účtů. „Jak mohl odjet, když z toho auta nevidí,“ prohodí v nadsázce jedna z osob pozorujících odtah. Mimochodem, zvedání aut se zájmem sledují zejména děti, které přes sídlišti míří s rodiči do školky.

Pracovníci Služeb města Jihlavy v tu dobu vyprazdňují nádoby s posypem, zametají kamínky na chodnících a stejně tak popadané jehličí. Je z toho nespočet hromádek, které bude třeba naložit a odvézt. I když se četa zdá na pohled početná, ideální by prý bylo ještě více pracovníků. Ale nejsou lidi.

Strážníci mezitím chodí a zvoní na zvonky u paneláků. Chtějí vzbudit řidiče a přimět je na poslední chvíli odjet. Někdo jim poděkuje, jiný není za podobný budíček moc rád. „Letos se zatím odtahuje méně aut než loni, ale třeba se to ještě otočí. Lidi zapomínají, i když dáváme značky, navíc se ulice vždy uklízí v dubnu a v květnu a na webu je mapa,“ krčí rameny Ota Klapka. Na úklid Jihlavy přímo v ulicích denně dohlíží.

Když už se zdá, že auto označené piktogramem invalidy bude nutné zvednout a po zametení vrátit na své místo, přijde majitel a vůz přeparkuje. „Tyto auta odtahovat nesmíme,“ vysvětluje Klapka.

Stejně tak nemusí být nijak vystresovaní řidiči, kteří auto přeparkovat prostě nemohli. „Pokud někdo doloží, že byl na dovolené nebo v nemocnici, dá se to řešit domluvou, jsou to ale ojedinělé případy,“ řekl mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.