Na nejvyšší kopec Českomoravské vrchoviny s nadmořskou výškou 837 metrů loni všemi možnými způsoby vystoupal celkem 678 krát a překonal převýšení 121 657 metrů. Velmi dobře si vedly i děti Libora Trkoly, které se ve své kategorii umístily na prvním a třetím místě.

Ilustrační foto.
Nejen sousedé pomáhají. Před Vánoci jim vyhořel dům

„Když jsem se o závodu dozvěděl, hned jsem myslel na vítězství. Musel jsem vše skloubit s prací, rodinou a koníčky. I pro mě jako pro amatérského sportovce to byl hodně psychicky a fyzicky náročný úkol. A proto smekám před těmi, co nejsou trénovaní, a byli také velmi úspěšní. Třeba borec na druhém místě. Na Javořici jsem mířil v dešti, ve sněhu i za tmy. Ráno před prací, nebo naopak večer. Nahoře jsem byl někdy i pětkrát nebo osmkrát za den,“ popisuje cestu k výhře Libor Trkola, který se účastní amatérských cyklistických závodů a rekreačně hraje i hokej. Na kole trénuje i pětkrát týdně. Zalesněný kopec s nepřehlédnutelným vysílačem je jeho oblíbenou destinací.

Javořici zdolával na kole, na běžkách, chodil pěšky nebo běhal. Nejkratší cesta z Počátek přes Kaliště na Javořici měří deset kilometrů, trasa z městečka má však velké převýšení. Pravidla závodu umožňovala, že si mohl účastník během jednoho dne zaregistrovat více výstupů. Proto si Trkola kromě své oblíbené počátecké plánoval i jiné trasy, například ze Světlé, Horního Bolíkova nebo Kaliště, a různě je kombinoval dle aktuálních možností.

„Nejdříve jsme závodili jako tým. Ale někteří kluci postupně odpadali. Pak jsem jezdil s někým ve dvojici i sám. Díky akci jsem našel nové přátele. To oceníte v nouzi, když se vám třeba vybije mobil. Na Javořici se pohybuji řadu let, ale nikdy tam nebylo tak rušno jako loni. Jindy bych byl v lese sám, teď se tam pořád někdo vyskytoval. I třeba v zimě v sedm večer,“ přiblížil své postřehy Trkola.

Zápas 37. kola hokejové extraligy HC Dukla Jihlava - Bílí Tygři Liberec.
OBRAZEM: Jalová Dukla. Liberec si opět veze domů čisté konto

Do Javořice 365 se zapojili i další členové rodiny, také jim se dařilo. Dvanáctiletý syn Lukáš, amatérský cyklistický závodník, mezi dětmi vyhrál, sedmiletá dcera Zuzana skončila třetí. „Ono se to nezdá, ale díky této akci jsme strávili dost času jako rodina. Kategorie Děti se objevila až v závěru závodu. Syn se mnou tedy na podzim trénoval na kole. Taky trasu zvládl několikrát za den. Jeho hodnocení? Prý brnkačka. Dceru namotivoval boj o třetí místo. Tak jsme hodně chodili pěšky. Aby to měla dcerka pestřejší, sjela si to v prosinci na sáňkách. Manželka samozřejmě chodila s námi, jen do závodění se zapojovat nechtěla,“ usmál se pyšný vítěz. Lukáš Javořici pokořil 86krát, Zuzanka 17krát.

Na nejvyšší kopec kraje se Libor Trkola vydal několikrát už i letos. Třeba hned prvního ledna na kole. Do aktuálního ročníku závodu se opět zapoil, tentokrát bez ambicí na nejvyšší příčku. „Javořici mám rád, ale už by to chtělo podívat se i na jiné místo. Velmi se však těším na svoji výhru. Vyhlídkový let právě nad Javořicí. Že ji tak prý poznáme zase trochu z jiného úhlu pohledu, slibují pořadatelé,“ uzavřel Trkola.

Celoroční závod Javořice 365 si v roce 2016 vymyslel sportovní oddíl VHT Počátky, inspiraci našel v obdobném závodu na Lysé hoře, pyšnícím se dlouhou tradicí. První ročník organizátoři považují za velmi vydařený. Hned v úvodu roku 2017 se přihlásilo sto zájemců. Nakonec se číslovka registrovaných zastavila na čísle 264 závodníků, z čehož 200 bylo skutečně aktivních.

Ilustrační foto.
Volby se blíží, lidé pro voličský průkaz nespěchají

Počet výstupů se zastavil na 7 954 zdolaných vrcholech. Závodníci absolvovali vzdálenost 29 321 kilometrů (započítaná je cesta pouze nahoru) a převýšení neskutečných 1 298 990 metrů, což pro ilustraci odpovídá cca 147 výstupům od moře na Mt. Everest.

Nejpoužívanějším prostředkem pro výstup bylo kolo, na kterém byl vrchol pokořen 4 955 krát. Následují chodci a běžci, kteří stanuli na vrcholu 2 455 krát. Zimnímu období se sněhem vládli běžkaři, kterým bylo napočítáno 543 výstupů.

„Jeden vcelku raritní výstup nám předvedla Zuzana Jílková, která v rámci tréninku pokořila Javořici na koloběžce. A to ještě v zimě, kdy byla Javořice pod vrstvou sněhu. Rád bych zmínil, že Zuzka je úspěšnou reprezentantkou České republiky v běhu se psem neboli canicrossu,“ zmínil raritu závodu jeden z pořadatelů Ondřej Marek z VHT Počátky.

Jen pro úplnost dodáme i další důležité výsledky. V kategorii mužů skončil na druhém místě Jiří Lehejček, bronz získal Petr Obšil spolu s Jaroslavem Lehejčkem. Královnou závodu se s přehlede stala Iva Obšilová, stříbro náleží Martině Kozákové a pomyslnou bronzovou medaili si odnesla Martina Lehejčková. Stříbrný stupínek v dětské kategorii vyzávodil Michal Štěpán.

Koho akce zaujala, může se připojit i letos. Druhý ročník je v plném proudu. „Už nyní se nám v hlavách rýsují určité představy, jak bychom mohli v novém ročníku závod obohatit a zpestřit. Vše se včas dozvíte,“ podotkl k tomu Marek. Více na www.javorice365.cz.

Ilustrační foto
Poslala kauci a nájemné, ale klíče od bytu nedostala

Velmi oblíbený je tradiční silvestrovský výstup na Javořici, jehož se každoročně účastní tisíce lidí z celé Vysočiny i odjinud.