Včera byl totiž Světový den bez tabáku a už tradičně se do něj zapojila rovněž Jihlava.

Zájemci mohli zdarma vystoupit na věž chrámu svatého Jakuba nebo na bránu Matky Boží. „Je to upozornění na to, že tabák je škodlivý. V rámci výstupu na bráně probíhá měření zanesení plic oxidem uhelnatým," řekla o akci Soňa Krátká, koordinátorka projektu Zdravé město.

Oxid uhelnatý zájemcům na bráně měřila přímo vrchní sestra plicního oddělení Hana Musilová. „Měříme oxid uhelnatý ve výdechu u kuřáků nebo i u pasivních kuřáků, to znamená u lidí, kteří pobývají v místnostech nebo prostředí, kde se kouří," přiblížila sestřička.

Na bránu v sobotu se svým osmiletým synem vystoupala i Jarmila Novotná. „Chystáme se i na věž svatého Jakuba. Já jsem nekuřák, ale manžel kouří, což mě moc mrzí. Zkoušel přestat asi třikrát, ale vždycky se ke kouření vrátil. Vůbec jsem nevěděla, že v Jihlavě funguje poradna na odvykání kouření, dnes jsem se to dozvěděla, tak doufám, že se mi podaří ho přesvědčit a ambulanci vyzkouší," usmála se Novotná.

Poradna pro odvykání kouření v jihlavské nemocnici funguje od ledna roku 2013. „Předpokladem úspěchu je pevné rozhodnutí samotného pacienta přestat kouřit. Je důležité stanovit si den D. My pak pacienty informujeme o způsobu léčby. O tom, že existují náhražky, jako jsou žvýkačky nebo pastilky nebo náplasti nebo se mnozí uchylují i elektronickým cigaretám," informovala vrchní sestra. „Naším úkolem je mimo jiné informovat kuřáky o pozitivních stránkách nekouření. To je například více peněz v rodinném rozpočtu, voňavé šaty, svěží pleť, snížené riziko onemocnění respiračními chorobami a tak dále," dodala Musilová.

Světový den bez tabáku je každoročně vyhlášen 31. května. Členské státy Světové zdravotnické organizace vytvořily světový den bez tabáku v roce 1987. Upíná pozornost na tabákovou epidemii a dává důraz na prevenci před tabákovým kouřem, jenž způsobuje onemocnění a smrt. Míří ke snížení 5,4 milionu mrtvých ročně celosvětově z problémů v důsledku používání tabáku, ať již přímého, či pasivního kouření.