Autorovi zdařilých kreseb je už čtyřiadevadesát let a žije v malé obci Hrbov u Polné. Malování se ale začal věnovat až ve stáří. Dřív totiž měl pořád co dělat. Za války měli rodiče malé hospodářství, pak následovala řada dalších prací. „V roce 1947 jsem na uhelné brigádě sfáral sto sedmnáctkrát do hloubky 280 metrů. Přišla vojna a po ní jsem od roku 1951 pracoval v JZD. Ve dne na poli, ve stáji, na dopravě a večer na práci v Lidosprávě jako účetní a poté 37 let jako tajemník. Takže jsem byl vytížen, na malování prostě nebyl čas,“ vysvětlil Josef Laška. Malovat tak začal až před třemi lety, kdy začal trpět zdravotními problémy, konkrétně má problémy s chůzí.

Nejradši maluje krajiny a stavby, které ho nejvíce zajímají. „Maluji formou překreslování fotografií, jejich zvětšováním v poměru 1-8, dle toho jak je obrázek veliký, pomocí trojúhelníku a tužky tak, aby se vešly na formát papíru, který mám k dispozici,“ popsal. Pak pomocí pravítka rýsuje přesné tvary, které následně pastelkami zvýrazní a sladí. „Někdy jsem sám překvapen, co z toho námětu vzniklo,“ usmál se vitální důchodce, který pod obrázek vždy přidá vlastnoruční popis.

Díky tomu, že se na kresby musí plně soustředit, jde totiž o milimetrové míry, zapomene na všechny ostatní problémy se zdravím včetně bolavých kloubů. „Myslím, že mě to drží v dobrém duševním zdraví,“ usoudil. Že se jeho tvorba lidem na internetu líbí, mu udělalo radost. Poděkoval také novinářům, kteří lidem přibližují památky z celého světa. I díky tomu už Josef Laška namaloval více než čtyři sta obrázků. Nemělo by ale jít konečné číslo, Jiří Jakeš poodhalil, že se na příští rok chystá kalendář složený z výběru obrázků.