Lyžařské areály na Jihlavsku zažívají další špatnou sezonu. Příkladem je Čeřínek nedaleko Jihlavy, kde je podle vyjádření spolumajitele Vladimíra Mátla dokonce letošní zima ještě horší než ta loňská.

„Loni jsme byli hodně zklamaní, bylo to z pohledu návštěvnosti i tržeb velmi slabé, znamenalo to pro nás velké finanční ztráty. Ale letos to je snad ještě horší. Slabší jsou dokonce i víkendy, kdy jindy jezdí hodně lidí. Ten zájem lyžařů je prostě letos ještě menší," řekl Vladimír Mátl s tím, že provozovatelům sjezdovek opět příliš nepřeje ani počasí s častými teplotními výkyvy.

Na Čeřínku doufají, že se situace alespoň trochu vylepší příští týden, kdy by na sjezdovku nedaleko Jihlavy mohli přijet lyžaři ze Znojemska a Brněnska. Tam totiž budou jarní prázdniny. „Vycházíme vstříc našim návštěvníkům ze Znojemska a Brněnska a prodlužujeme provozní dobu od 10 do 20 hodin. Doufáme, že opravdu tito návštěvníci dorazí, tvoří asi pět procent naší klientely," dodal Mátl.

Provoz na sjezdovce na Čeřínku by neměly ohrozit ani teploty, které se příští týden budou pravděpodobně pohybovat okolo čtyř stupňů nad nulou. „Nesmí začít pršet, jinak sníh bez problémů vydrží. U nás je přece jen větší zima, než bývá třeba v Jihlavě. Podmínky pro lyžování jsou u nás nyní, kdy jezdí oba vleky, skvělé," uvedl Mátl a doplnil, že pokud nepřijde větší obleva, bude sjezdovka na Čeřínku v provozu zhruba do poloviny března.

Spokojeni s průběhem letošní sezony moc nejsou ani v Brtnici. „Je to jeden z horších roků. Jezdili jsme týden, pak přišla obleva. Nyní sjezdovka funguje asi čtrnáct dní, bohužel se nám nepodařilo zachytit jarní prázdniny. Ze začátku byl zájem lyžařů slušný, přijelo i několik škol, teď ten zájem zase upadá," popsal situaci na svahu v Brtnici místostarosta Pavel Rubeš.

Komplikace na začátku lyžařské sezony zaznamenali i na Šacberku v Jihlavě. „Začátek byl hodně špatný. Jsme zvyklí, že zahajujeme ještě před Vánocemi, letos to bylo až 29. prosince. Od té doby jedeme bez přerušení. Jarní prázdniny se po všech stránkách vydařily. Zájem lyžařů je nyní dobrý, v únoru si všichni vynahrazují právě ten prosinec," informoval správce lyžařského areálu na Šacberku Pavel Havlíček.

Na Jihlavsku jsou momentálně v provozu i další sjezdovky v Lukách nad Jihlavou a v Mrákotíně.

ZUZANA MUSILOVÁ