K začátku nového školního roku dali dospěláci 
z Třeštice místním dětem krásný dárek. Dřevěný automobil je teď nejoblíbenější dětskou atrakcí v Třeštici.

S nápadem udělat dřevěnou zmenšeninu legendárního vozu Praga V3S přišel starosta Martin Kodys a místostarosta Radim Poledna, který je také hlavním autorem nové sochy. „Původně jsme v rámci projektu soch Regionu Renesance uvažovali o soše svatého Floriana, patrona hasičů. Pak jsme ale v jednom časopise natrefili na dřevěné prolézačky ve tvaru nejrůznějších aut 
a bylo jasno. Řekli jsme si, že to zvládneme udělat sami svépomocí," vysvětlil Poledna a hned také doplnil, proč volba padla právě na vůz Praga V3S.

„První vejtřasku si v Třeštici pořídil starosta Martin Kodys kvůli stavbě domu, byl to jeřáb. Ten sice pak prodal, ale vejtřasky už tu zdomácněly. Náš sbor dobrovolných hasičů má nyní k dispozici čtyři V3S a jsme s nimi velmi spokojeni, například díky jednoduché údržbě," upřesnil místostarosta.

Na výrobě nové sochy se podílelo dohromady asi čtrnáct lidí, kteří na tom strávili tři sta padesát hodin. „Kromě truhlářské práce tam bylo potřeba využít i další řemesla. Já jako truhlář jsem sice hlavním autorem, ale bez pomoci ostatních bych to nezvládl. Práce na soše mi zabrala přes dva měsíce. Nejdříve jsem se jí věnoval ve volných chvílích, intenzivně jsem na soše začal dělat posledních čtrnáct dní 
a dokončil jsem ji teď ve čtvrtek," přiblížil vznik sochy Poledna.

A co bylo na výrobě nové sochy-prolézačky nejtěžší? „Určitě nám dal zabrat samotný projekt, podle kterého bychom sochu udělali. Sice jsme už v zimě věděli, že chceme vejtřasku, ale jak bude vypadat nebo tak, jsme ladili ještě nějakou dobu. Nakonec jeden náš kamarád nakreslil projekt, podle kterého jsme to bez problémů dotáhli do konce," uvedl Poledna.

Auto je vyrobeno celkem 
z pěti druhů dřevin – podvozek má z modřínu, plášť ze smrku, podlahu z dubu, přední část je z lípy a palubovka 
z borovice. Nechybí samozřejmě upravený volant z originální vejtřasky. „Děti jsou samozřejmě nadšené, ještě to nemají okoukané. Spokojeni jsou také rodiče, protože to není jen nějaká nepotřebná socha, ale má i nějaké konkrétní využití. Během posledních týdnů za mnou chodilo spousta zvědavců, aby na vlastní oči viděli, jak taková socha vzniká," uzavřel místostarosta.

ZUZANA MUSILOVÁ