Je to jasné obcházení zastupitelské demokracie, tvrdí Josef Sklenář ze Sasova o středeční pracovní schůzce jihlavských zastupitelů, kterého se chtěl zúčastnit jako člen sasovského osadního výboru. Šlo o pracovní schůzku, nikoli jednání zastupitelstva, které je ze zákona veřejné a na kterém město nikomu neupírá přítomnost, brání se vedení jihlavské radnice.

Třenice mezi členy sasovského osadního výboru a vedením jihlavské radnice se vyhrotila během středečního odpoledne tím, že byla Sasovským zamítnutá účast na pracovním jednání zastupitelstva. Jihlavský deník o tom informoval už ve čtvrtečním vydání.

Na schůzce se hovořilo o přípravě územního plánu a o tématu Zdravého města a Agendy 21. Spolek Zachraňte Sasovské údolí totiž už delší dobu bojuje za to, aby přes údolí nevedl most, který je součástí plánovaného městského okruhu. Proto měli zájem na schůzce se zastupiteli pohovořit o vlastním pohledu na věc. To jim ale radnice nedovolila.

„Zvažuji, jestli nedat podnět k ministerstvu. Je to jasné obcházení zastupitelské demokracie. Nevpustili náš spolek, který má určitě co říct k zpracování územního plánu, ale ani předsedu sasovského osadního výboru. To si myslím, že je špatně," uvedl k celé situaci Sklenář. Podle něj mají osadní výbory stejný statut jako jiné výbory s tou výjimkou, že předsedou nemusí být v případě osadního výboru zastupitel. „To ale neznamená, že nemůže být účasten jakéhokoli zastupitelstva. Jak jinak by měl osadní výbor možnost předkládat zastupitelstvu své návrhy," dodal Sklenář a odkázal na paragraf 121 zákona o obcích. Podle něj se ve veřejných prostorách v tomto širokém plénu nemůže jednat o nás bez nás.

Vedení jihlavské radnice se brání tím, že šlo o pracovní schůzku zastupitelstva, nikoli standardní veřejné zasedání. „Smyslem pracovních jednání je možnost detailně se věnovat větším náročnějším celkům, jako je například rozpočet města, strategické dokumenty, vyhlášky a podobně," vyjmenoval mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis. Na pracovním semináři se nepřijímají žádná usnesení, není to regulérní a podle zákona vedené jednání zastupitelstva města. „ Zodpovědná příprava a projednání materiálů zastupiteli jistě nemůže být popřením nebo obcházením zastupitelské demokracie, právě naopak je to reálné naplnění funkcí demokraticky zvolených zastupitelů," odmítl Tulis nařčení z obcházení zastupitelské demokracie. Po podzimních volbách je jihlavské zastupitelstvo ze dvou třetin nové, takže smyslem schůzky bylo podle Tulise seznámit zastupitele s náročnými mechanismy přípravy jednoho z nejvýznamnějších dokumentů města, kterým územní plán je.

Podle právníka Adama Fureka z Ministerstva vnitra konání neveřejných zasedání zastupitelstva obce zákon o obcích nepřipouští. „To ale neznamená, že by členové zastupitelstva obce nemohli předem na neformálních setkáních prodiskutovat některé otázky, které mají být později projednány a rozhodnuty přímo na veřejném zasedání zastupitelstva," uvedl Furek.

Dále však dodal, že konání pracovních porad členů zastupitelstva obce by však nemělo být zneužíváno k obcházení smyslu veřejnosti zasedání zastupitelstva obce, tedy k tomu, že bude rozprava členů zastupitelstva obce k jednotlivým bodům programu uskutečňována mimo řádné zasedání zastupitelstva obce. Pracovní porady by měly být využívány pouze v případě, je-li třeba se s určitými záležitostmi předem seznámit.