Sedm z deseti Jihlavanů nechce v krajském městě spalovnu, prohlásilo sdružení Společně pro Vysočinu. Osm z deseti Jihlavanů však nechce skládkování, oponovala jihlavská radnice.
Tyto slovní přestřelky zazněly na čtvrteční veřejné diskusi o spalovně a odpadech v Jihlavě, kterou svolalo ekologické sdružení Arnika. Jak se však ukázalo, veřejnost tato diskuse příliš nezaujala. Během dvou hodin se mezi sebou dohadovali hlavně zástupci Arniky, sdružení Společně pro Vysočinu, Energetické agentury Vysočina a zástupci jihlavského magistrátu. Když se dostalo na hrstku dotazů z řad veřejnosti, projevilo se, že vyjádřit svůj názor přišla politická reprezentace z řad Zelených či KDU-ČSL.
Diskutující se během debaty často oháněli mnoha čísly z nejrůznějších studií. Konkrétní zůstávala vedoucí Odboru životního prostředí Magistrátu města Jihlavy Katarína Ruschková. Ve městě podle ní množství vytříděného odpadu stoupá a množství komunálního odpadu klesá. „Je potřeba vychovávat lidi a vést je k tomu, aby třídili správně. Děláme aktivity pro lidi, aby je odpadové hospodářství zajímalo. I to, jak málo vás tu dnes je, svědčí o tom, že lidi odpady nezajímají, nejsou vtaženi do děje," uvedla ve své úvodní řeči Ruschková.
Motivační program
Později účastníky diskuse informovala o tom, že město od pololetí letošního roku připravuje motivační program, který Jihlavanům umožní, aby platili nižší poplatek za komunální odpad. „Jde o systém kdo třídí, platí méně. Více vám k tomu ale neřeknu, dokud ho neschválí městská rada," uvedla v diskusi Ruschková.
Když se diskuse začala ubírat směrem k referendu, Matěj Man za sdružení Společně pro Vysočinu, které referendum organizuje, se vyjádřil v tom smyslu, že o plebiscit usiluje kvůli tomu, že politiky nezajímá, co si myslí občané. „Chceme se v Jihlavě pokusit vyvolat referendum, protože je to nástroj, který je závazný. Ať se v něm lidé vyjádří jakkoliv, bude jasný směr, kam se ubírat," řekl Man.
Podle Ruschkové vedení města nechce referendum kvůli tomu, že si nehodlá zavřít dveře. „Musíme být schopni zajistit fungování odpadového hospodářství. Byla bych nerada, kdyby nás referendum zavázalo k tomu, že tady musíme postavit spalovnu, a my pak zjistíme, že to vlastně nechceme," uvedla. Město proto navrhuje takzvané preferendum, které má zjistit, jaký způsob nakládání s odpady Jihlavané preferují.