Pokus o zápis do Knihy rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den, obnovený závod veteránských automobilů na historickém okruhu Mezi dvěma branami nebo nedělní jízda z Telče do Sádku u Třebíče. To všechno a mnoho dalšího o nadcházejícím víkendu nabídne třídenní Veteránská revue v Telči, která zároveň odstartuje sérii rally historických automobilů Czech Hero Ride. Ty se postupně uskuteční na devíti místech po celé republice. Telčská revue bude věnována značce vozů Walter a ponese se celá v rytmu swingu.

Program začne už v pátek odpoledne. Pod heslem I na nových kolech do historie bude na náměstí Zachariáše od 17 hodin probíhat pokus o rekord. „Cílem bude shromáždit co možná největší počet jízdních kol a dalších nemotorových dopravních prostředků, historických i moderních. Doufáme, že se jich sejde několik tisíc," řekl jeden z organizátorů Jan Wimmer. Přichystána je dále dobová modní přehlídka a koncerty jazzových a swingových skupin.

Od sobotního rána se pak začnou na náměstí sjíždět historické vozy, ve 12 hodin bude zahájen 6. ročník Veteránské revue. Počítá se s účastí asi 170 strojů. „Unikátem budou nejstarší automobily, a to Panhard et Levassor z roku 1907 a Lorraine Dietrich z roku 1914," přiblížil Wimmer. Přichystán je kromě přehlídky historických aut, motorek, kol či kočárků opět bohatý doprovodný program. Například to budou módní přehlídky, koncerty, přelet historických letadel nad náměstím nebo požární útok ruční stříkačkou.

Zlatým hřebem celého dne bude vzpomínka na historický motocyklový závod Mezi dvěma branami. Ten se v Telči jezdil v padesátých a šedesátých letech minulého století a odkazoval na ještě starší závod automobilů ve třicátých letech.

„Je to závod pro automobily předválečné výroby, účast přislíbilo 27 posádek. Pojedou i dva automobily, které se zúčastnily telčských automobilových závodů ve 30. letech, Walter Junior typ SS a Zetka 4 Speciál. Závod nám odstartuje přímý účastník historických závodů. Vítěz získá opravdu netradiční výhru vyhlídkový let historickým letadlem," doplnil Wimmer s tím, že se podařilo od pamětníků získat asi sedmdesát dobových fotografií a udělat malou výstavu.

V neděli pak bude následovat rallye historických vozidel na trase Telč vinohrad Sádek Třebíč. „Nedělní rallye ráno odstartuje za přítomnosti japonské televize," uzavřel Wimmer.

Akci pořádá Spolek telčských velocipedistů spolu s agenturou CzechTourism. Bližší informace jsou na www.czechheroride.cz a www.velocipedy-telc.cz.

ZUZANA MUSILOVÁ