Přistěhoval se sem totiž za svojí manželkou Danou. Seznámili se v Chilské republice, kterou byla Dana procestovat. Mauricia na ulici lidé určitě nepřehlédnou, má totiž černé dredy dlouhé až pod zadek a na první pohled je vidět, že je cizinec. Deník si s Mauriciem popovídal o tom, jaké rozdíly vidí mezi lidmi z Latinské Ameriky a lidmi z České republiky. Rozhovor jsme vedli převážně v angličtině, španělské fráze pomáhala překládat Mauriciova manželka.

Proč jste vlastně tady v České republice?

Moje manželka mě sem pozvala, tak tady zkoušíme tak nějak žít. (úsměv)

Jak dlouho už tady jste?

Teď asi jeden měsíc, ale nejsem tady poprvé. Předtím jsem tady žil asi devět měsíců, pak jsme byli zase v Chile, a teď zase tady.

Plánujete, že byste tady jednou zůstali?

Zkoušíme tady žít, ale nikdy nevíte, co se stane. Uvidíme, co bude časem.

Máte rád Českou republiku?

Když tady začne pršet a padat sníh… (smích) Nevím, to je těžké takhle říct, mám rád teplejší počasí… Česká republika je rozdílná země, rozdílný jazyk, rozdílní lidé…

V čem cítíte největší rozdíl?

V kultuře, celém systému a také pivu. (smích) Tady v České republice máte podle mě větší bezpečí než v Chilské republice. Hlavní město Chile je opravdu nebezpečné, je tam kriminalita. Lidé jsou stresováni, bojí se. V hlavním městě žije sedm milionů lidí. U vás na ulicích je také určitě více čisto než v Chile.

Jak moc rozdílné je třeba jídlo? Chutná vám svíčková?

Jídlo tady není špatné, třeba svíčková mi docela chutná, i když je pro mě divná. Protože jíst maso a vedle toho mít šlehačku a marmeládu, to je pro mě opravdu zvláštní. Také mi přijde divné, že je u vás samozřejmostí si dát k jídlu pivo. To u nás není. My k jídlu pijeme víno a až poté si dáme pivo. Nebo třeba kombinace vepřového masa a piva, to je pro nás nepředstavitelné. Také zbožňuji mořské plody a ty mi tady opravdu hodně chybí.

Co tady děláte? Pracujete? nebo si práci hledáte?

Pracuji jako webdesigner, a to už asi sedm let. Teď tři nebo čtyři roky pracuji pro společnost hostingdedicado.net a ta mi naštěstí umožnila, že pro ni můžu dál pracovat, i když nejsem v Chile. Akorát co mi vadí, je to, že se musím přizpůsobit časovému posunu. Takže pracuji od odpoledne do večera. V Chile je teď o šest hodin méně než v České republice, v zimě je to o čtyři hodiny méně. Ale jsem šťastný, protože mám dobré klienty. Určitě bych byl ale rád, kdyby se mi podařilo časem získat i nějaké české klienty. V současné době to jsou klienti z Chile nebo Peru. Pracuji přes videokonference.

Jak se díváte na české lidi? Co si o nich myslíte?

Myslím si, že české ženy a muži jsou rozdílní. České ženy jsou více bláznivé než ženy z Latinské Ameriky. (smích) Muži jsou ke mně vstřícní, dodnes jsem s nimi neměl žádný problém.

Myslíte si, že jsou Češi chladnější než lidé od vás?

Určitě. Ale za to když jste opilí, tak jste hodně přátelští. (smích) Jinak jsou Češi chladní. Například když jdu po ulici se svojí manželkou a ona potká nějaké známé, tak mě někdy třeba ani nepředstaví. Vysvětlí mi to tak, že to nebyli kamarádi, pouze známí, přijde jí zbytečné mě seznamovat, když jde jen o známost.

Seznamují se u vás lidé jinak než tady v České republice?

Ano, vadí mi, že u vás se pouze podává ruka, někdy ani to ne. U nás si dáváme pusu na tvář a objímáme se. A také, i když to bude znít možná divně, ale někteří lidé v České republice mi divně smrdí. Třeba nastoupím do autobusu a je tam hrozný smrad, cítím pot. Myslím, že to jsou převážně starší lidé, ale mladší se občas také najdou.

Máte v České republice nějaké kamarády?

Ano, jsou tu dobří lidé, ale samozřejmě moji nejlepší kamarádi jsou v Chile. Vždycky, když si na ně vzpomenu, tak brečím… (smích) Doufám, že se za mnou přijedou podívat do České republiky. To je takový můj plán, vzít je sem…

A co české holky? Jsou podle vás pěkné?

Jak už jsem řekl, myslím si, že české holky jsou bláznivé. Protože například pusu na ulici na seznámení nebo při pozdravu si nedáte, ale když jsem byl například na svatbě, tak tam mě začala jedna holka pusinkovat a ani jsme se neznali. (smích) Nechápal jsem, co se děje. I když jsou v Chile lidé hodně opilí, nelíbají se, to tady je to jiné. Je to pro mě zábavné to pozorovat. Ale jinak si myslím, že české ženy jsou krásné.

Co vám tady nejvíce schází?

Tak samozřejmě že mi schází rodina, také moji kamarádi, jídlo nebo párty. Tedy spoustu párty zažívám i tady, ale abych to upřesnil, spíše setkání s mými kamarády z Chile.

A co náš český jazyk? Není to pro vás oříšek?

Český jazyk je podle mě ufo jazyk. Zkouším se ho učit, ale je to pro mě obtížné, čeština mi zní hodně zajímavě. Do budoucna se chci česky určitě naučit, už jenom kvůli práci. V budoucnu bych chtěl dělat pro jinou firmu, abych mohl pracovat v normální hodiny. Takže budu český jazyk potřebovat.

Jaká česká slova nebo věty znáte?

Znám jedno pivo prosím, to je to, co jsem se naučil jako první. (smích) Jinak znám jen pár vět třeba jak se máš a podobně.

Je v Jihlavě nějaká komunita latinskoamerických lidí?

Nemyslím si, že je to přímo komunita. Ale znám jednoho španělského učitele, který pracuje v Jihlavě. Je z Panamy. A taky je tady holka z Kuby. Mám tady přátelé z různých cizích zemí, ale chtěl bych mít víc přátel z České republiky a taky bych si chtěl pořídit nějakého pěkného českého psa. (smích)

Jak se lidé dívají na vaše vlasy? To je asi to první, co je na vás upoutá…

To je ale divná otázka. (smích). No, někteří, především starší lidé, se na mě dívají divně. Ale mladší se mě ptají na to, jestli si na ně mohou sáhnout, jak dlouho je mám a tak…

Co příroda v České republice? Líbí se vám?

Ano, přírodu mám opravdu rád. Tady kolem Jihlavy, nebo i různě v České republice, máte opravdu krásnou přírodu. Je tady čisto. Občas najdu i nějaké místo, které se podobá přírodě v Chile. Kdybych měl doporučit, jaké místo by měli lidé z České republiky v Chile navštívit, určitě by to bylo Valparaiso. To je vzdálené hodinu a půl od hlavního města. Bylo by to pro vás zajímavé, protože zde najdete rozdílnou architekturu, než je u vás. Je to tam podobné jako třeba v Portugalsku. Domy jsou barevné. Určitě by měl každý také navštívit naše hlavní město a pak jít na sever. Málo lidí například ví, že Chile patří Velikonoční ostrovy.

A jsou nějaká vaše oblíbená místa i v České republice?

Ano, moc se mi líbí Praha, vaše hlavní město, protože je hodně historická. Také se mi líbila Kutná Hora nebo Telč.

A co Jihlava?

Je také hezká, ale je to malé město, takže to je pro mě takový relax, líbí se mi tady, ale byl jsem celý život zvyklý žít ve velkém městě.