Jednou by chtěl být minimálně stejně úspěšný jako jeho otec. Aby toho docílil, čeká ho však ještě hodně tvrdý trénink. Svého doposud největšího úspěchu dosáhl na víkendových jihlavských dřevorubeckých závodech Eurojack, kde se jako junior a celkově nejmladší účastník probojoval z kvalifikace ze sedmého místa až do finále, ovšem v kategorii seniorů. A samozřejmě, juniorskou kategorii vyhrál. Řeč je o šestnáctiletém Janu Kamírovi z Přeštic u Plzně, který se dřevorubeckým sportům věnuje dva roky. „Inspiraci jsem našel u svého otce, který je v tom hodně dobrý a je mým vzorem. Tak trochu jsme založili rodinnou tradici. Táta se dřevorubeckým sportům věnuje sedm let, já dva roky. Jednou bych se mu chtěl vyrovnat, nebo ho dokonce i překonat. Předpoklady k tomu mám celkem dobré," vysvětlil důvod, proč se začal věnovat dřevorubeckým sportům, Jan Kamír mladší.

K tomu, aby se přiblížil svému otci, ho však čeká ještě dlouhá cesta. Zatím má co dohánět. „Jsem rád, že jsem se tady v Jihlavě dostal tak daleko. Dělám totiž čtyři disciplíny ze šesti. Zatím jsem vůbec nezkoušel treetopping a se springboard jsem zatím zkoušel jen trochu. Zvládnout tyto dvě disciplíny, to je teď taková moje další meta," doplnil Kamír. Pro nezasvěcené, treetopping spočívá v lezení na deset metrů vysoký kmen, na jehož vrcholu musí závodníci ruční pilou uříznout kotouč ze špalku. Springboard je lezení po kmenu pomocí prken, ze kterých si dřevorubci vysekají jakési schůdky. Na vrcholku je čeká ještě přesekávání špalku sekyrou.

Ale i v ostatních disciplínách má Jan Kamír co vylepšovat. „Ještě mi moc nejdou létající kotouče, kdy se musí v co nejkratší době uřezat z metrového, volně postaveného špalku dvacet kotoučů. Naopak nejvíce mě baví singlebuck, kdy musíte ruční pilou odřezat jeden kotouč ze špalku o průměru 40 centimetrů," zmínil Kamír. Ten se věnuje ještě házení sekyrou na terč a underhandu, kdy jde o nejrychlejší přeseknutí ležícího kmenu sekyrou. „Jihlavské závody jsem si moc užil, už se těším na další," uzavřel mladý sportovec.

Dvoudenní závod z prestižního seriálu mistrovství Evropy v dřevorubeckých sportech Eurojack se v Jihlavě konal podruhé. Stejně jako loni byla divácky atraktivní podívaná velmi úspěšná. Do areálu letního kina na Heulosu zamířily stovky lidí.

ZUZANA MUSILOVÁ