Už během května se rozběhne oprava mostu na silnici první třídy, který se nachází u rybníka s chatovou osadou Pilka u Olšan. Podle místních by bylo nejlepší, kdyby rekonstrukcí společně s mostem prošel i nebezpečný úsek vedoucí od mostu po celé hrázi rybníka až do levotočivé zatáčky směrem na Olšany.

To však investor v plánu nemá, pracovat se má podle všeho jen na mostě a v jeho bezprostředním okolí. „Mluví se jen o tom mostě. Je velká škoda, že se rovnou neudělá celý nebezpečný úsek. V místě by velmi pomohlo rozšíření silnice, je to tam navíc dost nepřehledné. Stavba nám samozřejmě přinese nějaké komplikace při cestování do Telče, ale chápu, že se to prostě musí udělat," řekl Karel Novotný z Olšan.

K jeho názoru se přiklání i další lidé z obce. „Nejhorší je situace, kdy se tam potkají a vyhýbají dva kamiony," doplnil další z obyvatel Olšan, který si nepřál zveřejnit své jméno.

První práce začnou během května. Řidiči musí v místě počítat s dopravním omezením. V období letních prázdnin tam bude na zhruba tři týdny platit úplná uzavírka, vyznačeny budou objízdné trasy. „Jde o to, aby práce neomezily školní autobus, který ve školním roce jezdí mezi Starou Říší a Telčí. Zatím žádné podrobnosti k akci nemám. O tomto záměru se mluví už delší dobu, mělo se to dělat už loni," zmínila starostka Olšan Zdeňka Musilová.

Most je ve velmi špatném stavu, rekonstrukci už nutně potřebuje. „Detaily k rekonstrukci mostu u Olšan nyní řešíme. Zatím je to tak, že práce se budou týkat mostu a jeho bezprostředního okolí, rozšíření prací na sousední úsek na hrázi rybníka není naší zásadní prioritou. V místě i tak dojde k výraznému zlepšení v průjezdnosti," uvedla ředitelka jihlavského pracoviště Ředitelství silnic a dálnic Marie Tesařová.

Opravovat se bude celé mostní těleso, do mostního otvoru se nasune speciální tubosider a úpravami projdou svahy v okolí. Akce vyjde přibližně na tři miliony korun.

Rekonstrukce mostu nedaleko Olšan je letošní největší investiční akcí regionálního Ředitelství silnici a dálnic na Jihlavsku. V letošním roce se po administrativní stránce připravuje modernizace na průtahu Stonařovem, která přijde na řadu v příštím roce.

ZUZANA MUSILOVÁ