Kromě barvy koruny lze původní a nové stromy poznat také podle kmene, ty původní jsou natřené bílou barvou. Stromy byly před pár dny bezplatně vyměněné v rámci reklamace. Jeden během dvou měsíců celý uschnul, druhý se možná podaří zachránit přesazením na méně exponované místo ve městě.

Část veřejnosti už dříve výběr stromů kritizovala. „Jerlíny patří do Japonska, tady má být lípa. Bylo to tak dávné roky a nebyl s tím problém. Nevím, proč pořád musíme být za každou cenu světoví a zapomínáme na tradici,“ kroutil hlavou Antonín Tománek z krajského města a poukázal na stromy okolo morového sloupu vzdálené jen pár metrů od jerlínů.

Jerlíny jsou na náměstí od úterý 19. dubna.
Jihlavské náměstí již zkrášluje pět jerlínů. Podívejte se

Vedoucí odboru životního prostředí Katarína Ruschková vysvětlila, že se s podobným problémem nepotýká jen Jihlava, ale celá Evropa. „Možná, že vnímavější obyvatelé Jihlavy zaznamenali v letošním roce poměrně časté uschnutí nejen nově vysazených stromů, ale i těch, které jsou na stanovišti aklimatizovány třeba deset a klidně i patnáct let. Proč tomu tak je, to je v současnosti předmětem vědeckého výzkumu,“ uvedla úřednice.