VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ještě stodvacetkrát do schodů 
a ze schodů a vyběhnou na Sněžku

Jihlava – Kolik máš? Třicet! A ty? Třicet pět! Tak přidej.

22.12.2015
SDÍLEJ:

Soutěže 
s názvem Výstup na Sněžku aneb první ročník závodu do vrchu se zúčastnili především žáci ze sportovních tříd.Foto: Deník/Libor Plíhal

Takto se včera pobízeli žáci Základní školy Evžena Rošického, kteří se rozhodli na schodech své školy zdolat nejvyšší vrchol České republiky.

„Cílem akce je vyšlapat na pomyslný vrchol Sněžky, což je 1 602 výškových metrů. 
Z šatny naší školy do třetího patra je to přesně deset výškových metrů. Děti tedy musí vystoupat sto šedesátkrát nahoru, ale i sto šedesátkrát seběhnout dolu," vysvětlil organizátor akce a učitel tělesné výchovy Jonatan Hána.

Na zdolání 16 000 schodů nahoru a 16 000 schodů dolu měli žáci čtyři hodiny. „Ve třetím patře mají žíněnky, kde si mohou odpočinout, dát si občerstvení, napít se a chvíli relaxovat u filmu. Mohou se tam zdržet půl hodinky, a pak zase běží," doplnil Hána, který se do závodu s dětmi zapojil také.

Mezi soutěžícími nechyběli mladí fotbalisté ani atletky. „Moc ráda běhám dlouhé tratě. Chodím běhat a dělám atletiku. Tohle jsem si chtěla vyzkoušet a taky si zasportovat s kamarádkou, se kterou chodím na atletiku," řekla žačka šesté třídy Mirka Váňová.

„Byla bych ráda, kdybych to vyběhla sto šedesátkrát. Dělám závodně atletiku, proto jsem se zapojila," shrnula sedmačka Eliška Kuchyňová.

Do závodu se mohli zapojit žáci druhého stupně základní školy. Celkem se Sněžku pokusilo zdolat padesát dětí a dva učitelé. „Více závodí kluci a také mladší ročníky. Deváťáky už to tolik nebaví, zato páťáci a šesťáci jsou z takových akcí nadšení," podotkl jeden 
z učitelů tělocviku z organizátorů akce Pavel Tvarůžek.

Mladí sportovci, kteří nemohli běžet, své spolužáky i učitele alespoň povzbuzovali a počítali jim kola. Pro nejlepší závodníky měli organizátoři připravené poháry a medaile. Ne každému se ale povedlo schody opravdu sto šedesátkrát zdolat. „Ocenili jsme každého, kdo překonal tisíc výškových metrů, tedy dal sto koleček," dodal Tvarůžek.

Ten také doplnil, že pro žáky ve škole učitelé tělocviku připravují i různé cyklovýlety, závody v triatlonu, ale i besedy s bývalými studenty školy a úspěšnými sportovci. „Minulý rok tu byl například judista Lukáš Krpálek nebo fotbalisté Stanislav Tecl a Lukáš Masopust," uvedl Tvarůžek.

Stošedesátkrát schody zvládli vyběhnout tři muži. Spolu s Hánou Sněžku zdolali i dva žáci šestého ročníku. "Jeden to vyběhl dokonce stopětasedmdesátkrát a druhý stodevětašedesátkrát. Ti, co to vyběhli stošedesátkrát, uběhli pětadvacet kilometrů a vyšli pětadvacet tisíc chodů. Je pravda, že část žáků odpadla, ale asi polovina to dotáhla nad tisícovku výškových metrů," shrnul Hána.

Autor: Redakce

22.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dukla posadila trápící se Piráty do sedla a je znovu poslední

Ilustrační snímek

Z úlů ukradl včely

Ježíškova pošta: Děti posílají dopisy z Třeště

Třešť - Od začátku prosince funguje v Třešti na Jihlavsku Ježíškova pošta. Přání tam děti každoročně nosí do turistického informačního centra. Dopis nejprve dostane speciální ježíškovské razítko. A až poté ho mohou děti samy vhodit do velké poštovní schránky. „Z ní se přáníčka posílají přímo Ježíškovi,“ dodala vedoucí odboru kultury třešťské radnice Romana Šťastná.

Zoo pořádá adventní sbírku nejen pro kočky

Jihlava – Vánočky nejen pro kočky, tak se jmenuje tradiční prosincová sbírka na pomoc psům a kočkám, kteří se nachází v různých útulcích na Vysočině.

Na pěti místech Jihlavska budou zpívat koledy

Jihlavsko – Ve středu 13. prosince zazní celým Českem vánoční koledy. Do akce Česko zpívá koledy s Deníkem se zapojí i pět míst z Jihlavska. Začátek bude všude stejný v šest hodin večer.

Veřejnosti přiblíží těžbu stříbra na Vysočině

Telč – O tom, co se na Českomoravské vrchovině těžilo, těží a těžit bude se budou moct dozvědět zájemci během přednášky, která se za několik dní uskuteční v Telči. Nese název Poklady pod námi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT