Takto se včera pobízeli žáci Základní školy Evžena Rošického, kteří se rozhodli na schodech své školy zdolat nejvyšší vrchol České republiky.

„Cílem akce je vyšlapat na pomyslný vrchol Sněžky, což je 1 602 výškových metrů. 
Z šatny naší školy do třetího patra je to přesně deset výškových metrů. Děti tedy musí vystoupat sto šedesátkrát nahoru, ale i sto šedesátkrát seběhnout dolu," vysvětlil organizátor akce a učitel tělesné výchovy Jonatan Hána.

Na zdolání 16 000 schodů nahoru a 16 000 schodů dolu měli žáci čtyři hodiny. „Ve třetím patře mají žíněnky, kde si mohou odpočinout, dát si občerstvení, napít se a chvíli relaxovat u filmu. Mohou se tam zdržet půl hodinky, a pak zase běží," doplnil Hána, který se do závodu s dětmi zapojil také.

Mezi soutěžícími nechyběli mladí fotbalisté ani atletky. „Moc ráda běhám dlouhé tratě. Chodím běhat a dělám atletiku. Tohle jsem si chtěla vyzkoušet a taky si zasportovat s kamarádkou, se kterou chodím na atletiku," řekla žačka šesté třídy Mirka Váňová.

„Byla bych ráda, kdybych to vyběhla sto šedesátkrát. Dělám závodně atletiku, proto jsem se zapojila," shrnula sedmačka Eliška Kuchyňová.

Do závodu se mohli zapojit žáci druhého stupně základní školy. Celkem se Sněžku pokusilo zdolat padesát dětí a dva učitelé. „Více závodí kluci a také mladší ročníky. Deváťáky už to tolik nebaví, zato páťáci a šesťáci jsou z takových akcí nadšení," podotkl jeden 
z učitelů tělocviku z organizátorů akce Pavel Tvarůžek.

Mladí sportovci, kteří nemohli běžet, své spolužáky i učitele alespoň povzbuzovali a počítali jim kola. Pro nejlepší závodníky měli organizátoři připravené poháry a medaile. Ne každému se ale povedlo schody opravdu sto šedesátkrát zdolat. „Ocenili jsme každého, kdo překonal tisíc výškových metrů, tedy dal sto koleček," dodal Tvarůžek.

Ten také doplnil, že pro žáky ve škole učitelé tělocviku připravují i různé cyklovýlety, závody v triatlonu, ale i besedy s bývalými studenty školy a úspěšnými sportovci. „Minulý rok tu byl například judista Lukáš Krpálek nebo fotbalisté Stanislav Tecl a Lukáš Masopust," uvedl Tvarůžek.

Stošedesátkrát schody zvládli vyběhnout tři muži. Spolu s Hánou Sněžku zdolali i dva žáci šestého ročníku. "Jeden to vyběhl dokonce stopětasedmdesátkrát a druhý stodevětašedesátkrát. Ti, co to vyběhli stošedesátkrát, uběhli pětadvacet kilometrů a vyšli pětadvacet tisíc chodů. Je pravda, že část žáků odpadla, ale asi polovina to dotáhla nad tisícovku výškových metrů," shrnul Hána.