„U příležitosti 100. výročí vzniku československého letectva nás sběratel leteckých insignií Pavel J. Slavík provede historií odznaků československých letců. Své vyprávění doplní ukázkami vybraných sběratelských kousků. On sám pořádá různé přednášky a výstavy vztahující se k vojenským vyznamenáním, odznakům, nášivkám a vojenské historii," sdělila mluvčí telčských památkářů Ilona Ampapová.

Leopold Škarek SJ (1874–1968) – organizátor kulturního a náboženského života. Tak se jmenuje přednáška Michala Altrichtera, která proběhne ve čtvrtek 15. listopadu od 18.00 hodin v knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.

Leopold Škarek SJ byl jezuita, provinciál České provincie, vyučující na gymnáziu a význačná osobnost českých náboženských dějin, zejména v době první republiky. V roce 1950, kdy došlo k likvidaci řeholních společenství, byl odsouzen, internován a následně odstraněn z veřejného života. Byl znám jako ryzí optimista a tvůrčí člověk, plný naděje.

Další přednáška z cyklu se bude věnovat českým jezuitům v Latinské Americe, téma přiblíží etnolog Oldřich Kašpar. Stane se tak ve čtvrtek 6. prosince v 18 hodin v knihovně Univerzitního centra Masarykovy univerzity v Telči.

„Beseda s historikem a etnologem Oldřichem Kašparem se zaměří i na každodennost českých misionářů, kteří se věnovali celé řadě odborných činností, mimo jiné tiskli také knihy, které jsou cenným pramenem poznání jejich osudů a vlastně i dějin a kultury Nového světa," popsala přednášku Ilona Ampapová.

Ve středu 12. prosince se blíže seznámíme s třebíčským betlémářstvím. Přednáška se skuteční v Lannerově domě od 18 hodin.

„Antonín Žamberský seznámí posluchače se vznikem a vývojem betlemářství v Třebíči a jeho vazbami na jiné oblasti. V souvislosti s velkými betlémy zdůrazní jejich každoroční proměny. Poodhalí také detaily starých betlémů, které mohou inspirovat současné tvůrce," sdělila k tomu Ampapová.

Přednáškový cyklus Rodinné stříbro – Památky kolem nás tradicí, která si v Telči získala své příznivce a své publikum. Jeho součástí je nejen péče o kulturní památky, ale i další zajímavá témata z historie.