To byla témata, která se v úterý dopoledne řešila na besedě v Městském klubu seniorů v Okružní ulici. „Dům s pečovatelskou službou na Žižkově ulici je hrozný. Jsou tam plesnivé zdi a hrozná zima. Proč platíme tolik za nájem?“ ptala se jedna s obyvatelek DPS, situovaného naproti ústřednímu hřbitovu.

Domovník ji doplnil. „Zdá se mi, že někdo dělal ceny bytů od stolu. Mezi jednotlivými byty v DPS jsou velké rozdíly,“ řekl. K tématu se potom vyjádřil Jiří Benáček, vedoucí odboru správy realit jihlavského magistrátu.

„V roce 2006 došlo ke zrušení kategorizace bytů do čtyř kategorií. Teď jsou kategorie pouze dvě. Byty s původním označením první a druhé kategorie jsou v první skupině a zbylé jednotky, které nemají vlastní koupelnu a záchod, patří do druhé skupiny,“ vysvětlil Benáček.

V praxi to tedy znamená, že všechny byty v DPS v Jihlavě spadají nově do první kategorie. Byty druhé kategorie krajské město v domech s pečovatelskou službou nemá.

Přijdou investice v řádu milionů

Velké rozdíly jednotlivých bytů by do budoucna měly alespoň částečně změnit investice, které město v „dépéeskách“ plánuje.
„Letos budeme vyměňovat okna v domech s pečovatelskou službou v Jiráskově ulici a v ulici Boženy Němcové,“ nastínil Jiří Benáček. „Celá akce, která vyjde přibližně na šest milionů korun, by se měla realizovat v průběhu července až září,“ doplnil.

Celkově do oprav v domech s pečovatelskou službou město v letošním roce investuje devět milionů korun. Další dva miliony pak půjdou na údržbu. „Na nájemném oproti tomu vybereme letos 6,8 milionu korun,“ upozornil úředník magistrátu.

Kromě toho město nyní připravuje projektovou dokumentaci na zateplení DPS Fritzova, Žižkova a Vrchlického.
„Uvidíme, jestli se nám na tuto akci povede získat dotaci,“ doplnil náměstek primátora Radek Vovsík.

Situaci v Jihlavě by do budoucna měl také vylepšit plánovaný projekt Stříbrné terasy v bývalém areálu jihlavské Tesly.