Na konci loňského roku tam tak žilo 51 143 obyvatel. Vyplývá to ze zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle mluvčího jihlavské radnice Radka Tulise na to má vliv hned několik faktorů. „Kromě porodnosti je to zřejmě i tím, že začal odeznívat trend satelitních městeček. Myslím si, že lidé se začínají stěhovat zpět do měst, protože zjistili, že život na vesnicích má spoustu nevýhod, mezi které patří například dojíždění za prací nebo absence školek,“ uvedl Radek Tulis.

Jak dodal, hodně lidí také dokončilo v Jihlavě stavbu rodinných domů nebo rekonstrukci bytů. „Do nich se poté nastěhovali a přehlásili si sem trvalé bydliště,“ podotkl dále Tulis.

Naopak nejvíce lidí v kraji ubylo ve Žďáře nad Sázavou. A to o 239. Takže zatímco k 1. lednu 2008 jich v okresním městě žilo 23 717, k poslednímu prosinci stejného roku jich tam bylo podle ČSÚ 23 478.

Jak řekla místostarostka Žďáru nad Sázavou Dagmar Zvěřinová, má na to mimo jiné vliv nedostatek pracovních příležitostí pro vysokoškoláky.

„Řada lidí, kteří úspěšně ukončí své studium, nesežene ve Žďáře nebo v jeho okolí vhodné pracovní místo. Mluvila jsem už s několika z nich a pokaždé je to stejné. Člověk, který vystuduje například chemii, u nás těžko sežene zaměstnání, kde by svůj obor uplatnil. Proto většina z nich raději zůstane ve větších městech, jako je třeba Praha nebo Brno, kde mají větší šanci dělat to, co je baví,“ řekla reportérům Deníku žďárská místostarostka.

Druhý problém vidí Dagmar Zvěřinová v tom, že lidé raději staví své domy v menších vesnicích kolem okresního města, kde jsou levnější a větší parcely. „Ono je pak jedno, jestli do práce dojíždí z jednoho konce Žďáru na druhý, nebo cestují z nedaleké vesničky,“ doplnila.

Více se rodilo

Počet obyvatel se snížil v 15 ze 34 měst na Vysočině. Kromě Žďáru nad Sázavou úbytek lidí zaznamenali mimo jiné také v Třebíči, Ledči nad Sázavou, v Náměšti nad Oslavou nebo v Moravských Budějovicích.

Celkově se však počet lidí žijících v kraji Vysočina v roce 2008 zvýšil oproti roku 2007 o 1 734 obyvatel, tedy na rovných 515 411 lidí.
Populační vývoj byl pozitivně ovlivněn tím, že se do kraje přistěhovalo více lidí, než se jich odstěhovalo. A to o 966.
Na Vysočině se také více rodilo, než umíralo. Zatímco loni v kraji zemřelo 4881 lidí, miminek přišlo na svět o 768 více, tedy 5 649.