„Nikdo z řidičů nedělal problémy, ale dva od aut odešli s výmluvou, že je jim nevolno,“ uvedl tajemník Lubomír Dohnal. Proti tomuto tvrzení se ale taxikář, který od vozu odešel, ohradil. „Nikomu jsem neutíkal, šel jsem zrovna na kafe,“ tvrdil. Údajně se neměl čeho bát, protože má doklady v pořádku.

Kontroloři se zaměřili kromě dokladů i na předepsané označení a vybavení vozidel. „Kontrola proběhla v pátek 24. srpna v nočních hodinách,“ popsal Dohnal.

Ti, kteří nestihli utéct, se nejčastěji zpovídali z chybějících dokladů o lékařské prohlídce, záznamů o době řízení, dokladů o stanovení evidenčního čísla taxislužby a nevyhovujících hasicích přístrojů. „V jednom případě nám sice řidič ukázal platnou lékařskou prohlídku, ale měl viditelně ochrnutou ruku,“ popsal Lubomír Dohnal.

„Zjišťujeme, zda je lékařská prohlídka v pořádku a muž je opravdu schopen vozidlo bezpečně řídit,“ dodal.

Dobré zprávy přinesl výsledek dechové zkoušky. Ani jeden z řidičů nebyl pod vlivem alkoholu. „Opilý taxikář? To by si nikdo z nás nerisknul,“ potvrdil jeden z řidičů.

Pokuta: až 20 tisíc korun

Za zjištěné přestupky padaly pokuty v rozmezí od 10 do 20 tisíc korun. „V jednom případě ale uvažujeme i o zabavení licence,“ vypověděl Lubomír Dohnal. „Jedná se totiž o opakované nedodržení předpisů,“ vysvětlil.

Taxikáři mají na pokutování a kontroly jiný pohled. „Jo, dávat nám pokuty, zakazovat a omezovat, to by se všem líbilo, ale že jsme jediné město, kde taxíky nesmí do centra, to nikdo nevidí,“ rozčílil se taxikář, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.

Malé parkoviště, zákaz do zóny

„Lidi nám nadávají, že jezdíme za draho, ale zeptejte se pánů z magistrátu, kdo má výjimku na projíždění náměstím,“ nadhodil.

Jeho kolegové se přidali se stížností, že jim město vyhradilo malé parkoviště, padaly i námitky o zákazu vjezdu do pěší zóny. „Může tam kde kdo, a my tam přicházíme o práci,“ postěžoval si další z řidičů.

Jejich slova by možná byla pro magistrát zajímavým námětem, nikomu se za ně ovšem nechce postavit. „Zkoušeli jsme to mockrát, ale marně,“ mračili se taxikáři.

Na úsměvu jim asi nepřidá další kontrola. „Je možné, že se v budoucnu uskuteční podobná akce, tentokrát zaměřená na správnost údajů na taxametrech,“ předeslal primátor Jaroslav Vymazal.