Do konce roku by měl být podán projekt do programu přeshraniční spolupráce, který by měl zajistit peníze jak na přípravu a průběh výstavy, tak také na doprovodné akce a nutné investice do infrastruktury. Novinářům to dnes řekl starosta Roman Fabeš.

Výstavní program by měl být představen na přelomu září a října. "Jeho odborným garantem je děkan Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Michal Stehlík, který je odborníkem na česko-rakouské vztahy," upřesnil Fabeš.

Projekt má podle Fabeše hodnotu kolem 40 milionů korun, z toho přibližně polovina je určena na investice. Bude nutné zrekonstruovat konírnu telčského zámku, kde bude část výstavy, nutné jsou opravy současných a vznik nových parkovišť i úpravy pěších cest. Konkrétní změny dopravní infrastruktury v Telči by měla přinést dopravní studie, kterou by měla mít radnice k dispozici letos na podzim.

Podle Fabeše bude výstava obrovským přínosem pro zvýšení turistického ruchu v Telči. V roce 2005 se jí zúčastnilo kolem 250.000 návštěvníků.

Dolnorakouská zemská výstava má dlouholetou tradici. V poslední době se koná jednou za dva roky. Jejím smyslem je oživení života v regionu. Na přípravě společného projektu spolupracoval mikroregion Telčsko, který udržuje už několik let partnerské vztahy s dolnorakouským regionem Waldviertel.

Podobná přeshraniční krajinná výstava se loni uskutečnila i na západě Čech mezi městy Cheb a Marktredwitz. V Chebu ji navštívily tisíce lidí. Podle tamní radnice výrazně přispěla k zvýšení turistického ruchu v regionu.