Jihlava je boží - to bude akce, která v poslední prázdninovou sobotu oživí centrum města. „Máme šest potvrzených zajímavých gastro provozovatelů, kteří jindy do Jihlavy moc nechtěli, ale když jsme je pozvali na finále mistrovství republiky v beach volejbalu, tak přislíbili účast,“ řekl Vojtěch Kolář z produkčního týmu.

Akce se uskuteční na náměstí a v ulici Matky Boží. „Rádi bychom, aby tady bylo festivalové jídelní městečko a v ulici Matky Boží, aby se hodovalo. Na konci, na parkánu, budou výčepy a ochutnávky vína,“ popsal Kolář.

Dalšími velkými akcemi, na které se v létě mohou Jihlavané těšit, jsou závody dřevorubců a hudební festival místních kapel již tuto sobotu. Poslední červnový víkend pak bude patřit novince. Loděnice fest bude hudebním festivalem pro mladé, v Českém mlýně se představí třeba i finalisté Eurovize We Are Domi.

Čtvrteční dechovky

Program na náměstí, který měl rozpočet téměř dva miliony korun, se letos premiérově koná v režii Brány Jihlavy. Lidem až do půlky září zpestří dny festivaly, koncerty, výstavy, divadla, tvůrčí dílny nebo turistické procházky. Čeká na ně více než dvě stě akcí. „I letos bude možné zajít na letní kino na náměstí. Stálicí letního programu jsou oblíbené čtvrteční dechovky a páteční koncert. Neděle patří dětem,“ vyjmenoval ředitel Brány Jihlavy Jakub Deml.

Letní scéna na Masarykově náměstí pak denně nabízí možnost posedět, dát si něco dobrého v Maringotce a půjčit si venkovní hry pro děti. V nabídce jsou například velké šachy, brzy bude možnost zahrát si petanque přímo v centru města. „Mám radost, že to tady žije od rána do večera,“ podotkla primátorka Karolína Koubová a připomenula, že před pár lety se na náměstí v létě nic nedělo.

Na Masarykově náměstí letos zaujmou dva nové kontejnery. V jednom z nich je nově turistické informační centrum, nad kterým je volně přístupná plocha. Na tu si může kdokoliv přijít vychutnat letní pohodu a mít při tom rozhled po celém náměstí. „Druhý kontejner je vybavený velkou obrazovkou a je koncipován jako prezentační,“ řekl Deml a pokračoval: „Nabízíme ho, stejně jako dvě venkovní dřevěná pódia, k dispozici komukoliv z oblasti kultury, turismu a gastra, kdo by chtěl uspořádat koncert, nebo nějakým jiným způsobem představit svoji činnost.“