Takzvaný Manuál dobrých restauračních zahrádek měl začít platit prvního ledna 2022. Město chce ale majitelům restaurací dopřát ještě rok, třeba i pro diskuzi, co je vhodná úprava a co nikoliv. Primátorka Karolína Koubová však už nyní ví o několika zahrádkách, které v souladu s novou vyhláškou centrum města zkrášlily.

Magistrát netají, že se setkal s nespokojeností těch provozovatelů restaurací, kteří museli investovat nemalé peníze, aby splnili požadavky památkářů a nyní mají opět investovat do změn. „Myslím, že je zde nutné daleko lépe vyhodnotit připomínky podnikatelů, kteří neřeší jen stolky pro kávu, ale zajišťují kvalitní gastroslužby v plném rozsahu nabídky obědů a večeří. Do konce tohoto roku jsme připraveni veškeré připomínky vyhodnotit a pravidla případně upravit,“ řekl náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman.

Vysočinští policisté se na dálnici D1 v pátek v noci zaměřili na řidiče nákladních vozů převážejících klády. Rozdali pokuty za 240 tisíc korun.
Za odmítnutí zvážení pokuta 30 tisíc. Policisté na D1 překvapili dřevaře

Prohlásil, že by si Jihlava zasloužila překonat plastová devadesátá léta, zároveň ale nechce radnice nikoho šiknovat. „Nechceme žádné křiklavé slunečníky ani odlamující se plastové židličky,“ potvrzuje primátorka.

Další změnou, kterou však musí ještě schválit prosincové zastupitelstvo, bude vracení poplatku za předzahrádku. K tomu došlo už loni a letos se situace opakuje. Zatímco loni se po turbulentním vývoji platilo od května do října, letos dostanou majitelé restaurací zpět poplatek za celý rok, když o něj budou mít zájem. V Jihlavě je třiadvacet zahrádek a dohromady jde o stovky tisíc.