V Jihlavě se v těchto dnech chystá další ročník kampaně Do práce na kole, která bude probíhat po celý květen. Krajské město Vysočiny se k celorepublikové akci přidalo poprvé v loňském roce a do sedel kol nakonec přilákalo celkem osmdesát aktivních cyklistů. Letos se předpokládá účast ještě vyšší. Registrace do soutěže startuje od pondělí 17. března, zájemci se mohou na webových stránkách www.dopracenakole.net hlásit do konce dubna.

„Loni se nám přihlásilo sto cyklistů, ale opravdu aktivních bylo nakonec osmdesát. Myslím si, že by se letos mohlo zapojit i sto padesát lidí. Loni se kromě zaměstnanců jihlavských firem účastnili dokonce i učitelé a žáci základní školy Seifertova, což byla taková celorepubliková rarita. Pro letošek máme připraveno i jedno překvapení, které ale zatím nechci prozrazovat," řekl v pátek cyklokoordinátor za Jihlavu Pavel Šťastný a doporučil, aby se zájemci přihlásili pokud možno co nejdříve.

Cílem akce je omezit zbytečné zahlcování měst automobily při každodenních cestách do práce, ale i zlepšit kondici lidí a oživit ulice. Nejpilnější týmy, které budou do práce během května pravidelně jezdit na kole, mají šanci vyhrát jízdní kolo a další hodnotné ceny.

„Nyní budeme oslovovat zaměstnance nejrůznějších jihlavských firem, aby se zapojili. Rozjedeme i velkou informační kampaň na webu a v ulicích Jihlavy. K soutěži chystáme také některé doprovodné akce. Například 22. dubna to bude cyklojízda, která bude zároveň oslavou Dne Země," doplnil Šťastný.

Také letos se bude v Jihlavě ve zvláštní kategorii bojovat o titul Cyklozaměstnavatel roku. Ten získá firma, která své zaměstnance nejvíce podpoří, například umístí před své sídlo stojany nebo zavede bonusy pro zaměstnance dojíždějící na kole. Loni se v krajském městě Vysočiny nejlepším cyklozaměstnavatelem stala firma Bosch Diesel, na druhém místě skončily Magistrát města Jihlavy a pekárna Lapek, třetí příčku obsadila Česká pošta.

Zatímco loni do pedálů svých kol šlápli zaměstnanci firem z jedenácti českých měst, letos se toto číslo zvýšilo na sedmnáct.

Do práce na kole tak budou v květnu jezdit kromě Jihlavy například i v Českých Budějovicích, Brně, Pardubicích, Praze nebo v Uherském Hradišti .

Soutěž Do práce na kole už několikátým rokem pořádá pražská iniciativa Auto*Mat ve spolupráci s koordinátory z jednotlivých měst.

ZUZANA MUSILOVÁ