Stačilo mít kytaru nebo jiný hudební nástroj a člověk si mohl hrát, kde a kdy chtěl. A klidně i celý den. Nevoli okolí navzdory. „Bylo poměrně hodně stížností, že tito lidé ruší zaměstnance blízkých bank i jiných zařízení. Bylo potřeba je regulovat a dát městské policii možnost, aby zjednala klid,“ vysvětlil primátor Jihlavy Rudolf Chloupek.

Nová vyhláška proto vyčlení v historickém centru místa, kde bude možné hrát pouze bez zesilovače a maximálně hodinu. Pak musí hudebník odejít. Kontrolovat dodržování času budou strážníci při pochůzkách, ke slovu může přijít i městský kamerový systém. Mohlo by se zdát, že se jedná jen a pouze o omezování, radní si to však nemyslí.

Na druhou stranu je to totiž signál i pro další hudebníky, že mohou Jihlavanům zahrát. Dříve hrál v ulicích města jeden člověk, nyní jich bude třeba více. „Tito hudebníci mohou město oživit,“ uvedl náměstek Radek Popelka (ANO). Jihlava se tak zařadí po bok jiných měst, kterým pouliční hudební produkce nevadí, pokud nejde o žebrání a je v únosné míře. „Dáváme lidem najevo, že i toto je v Jihlavě možné,“ dodal náměstek Jaromír Kalina (KDU-ČSL).

Vyhláška se samozřejmě nebude týkat nejrůznějších koncertů, ty mohou nadále bez problémů trvat déle než hodinu i v historickém centru města.