Jihlava se v noci ze středy na čtvrtek na různých místech po městě celkem na asi tři hodiny ponořila do tmy.

Společnost E.ON totiž měla v tuto noc dvě poruchy. „Jedna byla na lince 110 kilowatt, kdy se jednalo o poruchu vyhřívacího kabelu, ta byla zhruba od půl čtvrté do čtvrt na šest," přiblížil Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON.

Druhá porucha trvala zhruba od čtvrt na pět do pěti hodin. „Zde byla vadná koncovka na kabelu vedení 22 kilowatt. Bylo to mezi rozvodnami na ulicích Brněnská a Kosovská," informoval tiskový mluvčí s tím, že zatím to vypadá, že spolu poruchy mohly souviset, ale i nemusely. „V každém případě se jednalo o výpadky na těchto kabelech," dodal Vácha.

Obyvatelku probudila televize

Výpadek proudu probudil obyvatelku jihlavské Husovy ulice Evu Frantovou. „Ráno ve čtyři hodiny mě probudila televize. Prostě se sama zapnula. Vstala jsem, vypnula jsem ji ovladačem, ale za pár minut se opakovalo to samé. Podle mě muselo jít o nějaké přepětí v síti," popsala Frantová. „Taky jsem si všimla, že na chodbě v domě svítilo hodně dlouho světlo, které máme na fotobuňku, takže normálně po několika sekundách zhasíná," dodala.

Podle tiskového mluvčího E.ONu Vladimíra Váchy se takovéto poruchy stávají relativně běžně, nejednalo se o nic mimořádného.

„Zpravidla se porucha vymezí a zajistí se náhradní dodávka z jiného kabelového vedení nebo z jiné trafostanice. Pak se daný úsek vykope a porucha se odstraní a kabely zprovozní," informoval Vácha.

Podle diskuse ve skupině Jihlava City na sociální síti Facebook elektřina nefungovala v lokalitách Na Slunci, Horní Kosov, na největším sídlišti Březinky, na ulici Vrchlického nebo U Hřbitova.

Trolejbusy měly malé zpoždění

„Ve dvě hodiny několikrát po sobě na městě. Výpadek byl alespoň čtyřikrát nebo pětkrát," vyjádřila se Kim Paulová.

Podle řidiče trolejbusu jihlavské městské hromadné dopravy Marka Řezáče ve čtyři hodiny ráno postihl výpadek i dopravní podnik. „První dva spoje vyjely o několik minut později," řekl Řezáč.

DANA KŘÍŽKOVÁ