„Víme, že nás čeká spousta nových výzev a jedna z cest, jak se jim postavit, vede skrz vzdělávání. Problémy budoucnosti můžeme řešit za pomocí dětí a toho, jakým způsobem jsou připraveni do života,“ uvedla primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava).

První projekty už se tvoří v rámci evropského programu Město přátelské k dětem. Žáci základní školy E. Rošického navrhují změny v okolí své školy. „Za jedno dopoledne, které jsem s dětmi v rámci workshopů strávil, jsem slyšel víc skvělých nápadů než na celém desetihodinovém zastupitelstvu. Žáci dokáží analyzovat jednotlivé problémy v okolí školy, vědí, co chtějí, a dokáží z toho vyvodit podnětné nápady na zlepšení prostoru,“ chválil žáky náměstek Vít Zeman (Žijeme Jihlavou – TOP 09).

Následky tragické nehody v Humpolci
OBRAZEM: SUV smetlo v Humpolci kočárek s malými dětmi. Jedno dítě zemřelo

Dalším příkladem neformálního vzdělávání je projekt Jihlava vzdělává kulturou. Ten funguje na spolupráci mezi kulturními institucemi, uměleckými skupinami a žáky základních i středních škol. Minulý rok se zapojila knihovna, galerie, Centrum dokumentárního filmu nebo kancelář UNArchitekti. Jihlava na projekt loni vyhradila 445 tisíc korun.

„Náš přístup staví Jihlavu na špičku celé republiky. Přestože jsme teprve na začátku, ostatní města vyjadřují přání se od nás učit. Jsme zváni na konference pro uvedení příkladu dobré praxe a v odborných kruzích se ptají na to, jak ke vzdělávání přistupujeme,“ vyzdvihla primátorka Koubová.