Zákaz prodeje mimo obchodní prostory by měl platit od prvního července 2022. „Podomní a pochůzkový prodej tak v tomto případě nepůjde omezovat tržním řádem, jako je tomu doposud,“ vysvětlil vedoucí obecního živnostenského úřadu Jan Kubišta.

Radnice opět apeluje na lidi, aby byli velmi obezřetní. Podvodníci si často vybírají opuštěné lidi a seniory, kterým podsouvají nevýhodné smlouvy. „Při podomním prodeji se lidé dostávají do situace, kdy musí na nabídku nějak reagovat. A to pro ně nemusí být příjemné a jsou často zmanipulováni tak, že jí podlehnou,“ uvedl Kubišta.

Podle živnostenského úřadu je v krajském městě Vysočiny běžné, že se podobní prodejci představují jako zástupci velkých společností, ve skutečnosti ale nabízí produkty jiných dodavatelů. Do domu se mohou dostat také pod záminkou kontroly vyúčtování plynu a elektřiny nebo nastavení záloh.

Pokud už se člověk stane obětí a někdo za něj na základě plné moci sjedná nevyžádanou smlouvu, má od Nového roku možnost ji kdykoliv bez sankce ukončit. Za porušení tržního řádu pak hrozí pokuta až sto tisíc. „V současné době prověřuje živnostenský úřad tři podněty porušení zákazu podomního prodeje,“ uzavřela Lucie Maxová z magistrátu.