Akce s názvem Speed Marathon proběhne v pátek 19. dubna a je zaměřená na dodržování stanovených rychlostních limitů. „Na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit budou policisté provádět v průběhu celého dne měření rychlosti. Na výběru úseků se nepodílejí jen policisté, ale i samotní občané, kteří vybírají úseky, na kterých dopravně bezpečnostní akce proběhne,“ upřesnila policejní mluvčí Hana Rubášová.

Ceny benzínu a nafty stále stoupaní, v Jihlavě se dá natankovat poměrně výhodně.
Ceny pohonných hmot na Vysočině letí nahoru. Poradíme, kde natankovat levněji

S výběrem rizikových úseků, kde budou hlídky měřit rychlost automobilů, tak pomohla i veřejnost. Lidé hlasovali do konce března.

Přehled míst, kde budou policisté měřit rychlost na Jihlavsku:

  • II/602 - Jihlava, Brněnská ulice
  • II/602 - Jihlava – Helenín
  • II/405 - Jihlava, Brtnická ulice
  • II/404 - Luka nad Jihlavou, ul. Osvobození (koupaliště)
  • II/639 - Dolní Cerekev - Nový Svět
  • II/639 - Batelov, ul. Jihlavská
  • I/38 - Stonařov (u ZŠ)
  • I/38 - Dlouhá Brtnice
  • Policisté budou také měřit rychlost na celém vysočinském úseku dálnice D1 - v úseku od 73,7 po 166,5 kilometr v obou směrech.

Policejní mluvčí na Vysočině Dana Čírtková ještě upozornila na změnu, která se týká výše pokut a sankcí a platí od ledna letošního roku. „Překročení rychlosti o 10 kilometrů v hodině a více - pokuta na místě v rozmezí 1 500 až 2 tisíce korun nebo pokuta ve správním řízení až tisíc korun, řidič dostane v bodovém systému dva trestné body. Při překročení rychlosti v obci o 20 kilometrů v hodině a více nebo mimo obec o 30 kilometrů v hodině a více - pokuta na místě od 2 500 do 3 500 korun nebo pokuta ve správním řízení až 10 tisíc korun, řidič dostane v bodovém systému čtyři trestné body," vyčíslila Čírtková.

Dvě auta se u Luk nad Jihlavou čelně srazila v úterý před půl desátou dopoledne.
Nehoda u Luk nad Jihlavou: při srážce dvou aut se zranilo pět lidí

Dále upozornila, že při překročení rychlosti v obci o 40 kilometrů v hodině a více nebo mimo obec o 50 kilometrů v hodině a více přestupek nelze vyřešit na místě pokutou. „Policisté takový přestupek oznamují správnímu orgánu, kde ve správním řízení hrozí řidiči pokuta v rozmezí od 7 do 25 tisíc korun a zákaz činnosti až na 18 měsíců. Řidiči na místě policie zadrží řidičský průkaz, v bodovém systému dostane řidič šest trestných bodů," dodala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Měření rychlosti bude také vybraných místech na Brodsku a Pelhřimovsku, policisté se nevyhnou ani Třebíčsku a Žďársku.