Kino mělo kvalitní projekční a zvukovou techniku. Do sálu s ústředním topením a ventilací se vešlo čtyři sta šedesát diváků a sto sedmdesát dalších na galerii,“ uvedl svého času vedoucí kina Adria Rudolf Zerzánek s tím, že krátce po otevření kino praskalo ve švech při promítání kasovního trháku Tarzan.

Kino Adria provozovala Československá obec legionářská převodem licence po zrušeném kinu Elite v Žižkově ulici. Štěstí a neštěstí provázela kino Elite jako na běžícím pásu od přívalů filmových diváků v roce 1912, kdy nestačilo ani šest set míst. Jak šly roky, diváci poukazovali na podezřelé praskliny ve zdech.

Peněz se nedostávalo a návštěvnost klesala. „Stavitel Corazza a provozovatel kina si vjeli do vlasů a v roce 1923 se promítalo naposled. Kino Elite sloužilo jako modlitebna Československé církvi husitské do roku 1928 a pak dělníci srovnali budovu se zemí,“ shrnul koncem roku 1933 pro místní tisk městský radní Josef Mysík.

Jihlavané poprvé žasli nad filmovým zázrakem rok poté, co v Paříži bratří Lumiérové vyrazili světu dech pohyblivými obrázky. Německý kinematograf bratří Oeserových promítal v jednom z hotelů užaslému publiku už v zimě 1896 oživlé obrázky. Výjevy z Paříže, Berlína, Itálie… O promítání psal v předvánočním vydání jihlavský týdeník Mährische Grenzbote.

Poslední dny roku jsou jako stvořené na výšlap na Javořici, nejvyšší horu Vysočiny.
Tipy na víkend na Jihlavsku. Silvestrovský nápor zažije Javořice i Aleje

Filmová produkce s časem sílila a biograf Adria byl roku 1945 přejmenován na Kino Praha. Po roce 1950 se z něj stalo kino Oko. V roce 1967 po rekonstrukci už to byla Vysočina 70, nejmodernější jihlavské kino s plastickým obrazem a zvukem.

Kino Vysočina promítalo perly světové filmové tvorby a stovky premiérových filmů Filmového festivalu pracujících. Po sametové revoluci se kino Vysočina proměnilo jako mávnutím kouzelného proutku ve skladiště nábytku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Velká voda na Vysočině? Podívejte se na zaplavenou chatovou oblast v Rantířově

Zdroj: se svolením Petra Janouška