Zároveň dodal, že příští rok by mohlo průvod obohatit zhruba sto osmdesát havířů. „Už dvacet let je to tak, že jeden rok je slavný velký průvod, který děláme v pátek, sobotu a v neděli a další rok není. Průvod nám pak ale chybí, tak každoročně chodíme sem na mši,“ vysvětlil Milan Kolář.

Na zmíněný velký průvod, který by se měl konat v rámci jihlavské poutě příští rok od 18. do 20. června, už se děti přihlašovaly v neděli. „Už teď zapisujeme zájemce na příští rok. Děti mají totiž své vysněné postavy. Navíc v průvodu chodí děti už odmalička a když vyrostou, tak pak chodí zase jejich děti,“ poukázal na zajímavost hlavní jihlavský havíř.

Doprovodný program poutě byl letos vůbec nejbohatší v historii akce. Po průvodu havířů a mši svaté ožilo okolí kostelíku díky sedmi kapelám, čtyřem divadlům a dvěma folklorním souborům.

Návštěvníci si užili vystoupení a pohádky divadel T.E.J.P., Krtek, Teátr Víti Marčíka, nebo představení slovenského mima Miro Kasprzyka. Divadla se střídala s muzikou swingového Bee Bandu, bluegrassových Pražců nebo středověkých Krless. Vystoupili také divoká worldmusic Bra Agas, harmonikář Jiří Hilčer nebo jihlavská Skřípácká muzika. Večírek završily světové hity v podání kapely Spaziergang.

Deštivé počasí neodradilo od účasti na pouti ani Kláru Ludvik, která zavítala do své rodné Jihlavy z Prahy. „Jsme rádi, že jsme po dlouhé době mohli zase někam vyrazit. Sice jsme se těšili, že bude hezky, že tu posedíme na dece a strávíme tu celý den, ale užijeme si to i tak. Hlavně na této akci vždycky potkáme spoustu kamarádů, a to je na tom to nejhezčí,“ usmála se.

Dodala také, že havířského průvodu se účastní každý rok, na nedělní pouti je ale letos poprvé. „Moje mamka tu navíc spoustu let pomáhala, takže k tomu máme i takový vztah. A jít v havířském průvodu byl vždycky sen mojí dcery, takže si ho letos mohla splnit již podruhé,“ prozradila Ludvik.

Tradiční součástí havířské poutě u svatého Jána jsou rukodělné dílny, vaření na ohni a degustace všelijakých dobrot napečených a uvařených přáteli Jihlavského havířského průvodu. Novinkou je výstava velkoplošných fotografií, kde bylo k vidění třicet nejlepších snímků z posledních pěti ročníků havířského průvodu.