Investora, který oživí chátrající kasárna u Pístova na jižním okraji krajského města, hledá jihlavská radnice. Někdejší vojenské objekty jdou do dražby, pokud se najde zájemce, budou v dražbě 19. března k mání za osm milionů korun.

Bývalý vojenský areál Nová kasárna Pístov zaujímá plochu přibližně sedmi až osmi hektarů. „Součástí nabídky jsou pozemky i budovy, například přízemní strážnice s věznicí, podsklepená jídelna a kuchyně mužstva, čtyřpodlažní ubytovací objekty a dva přízemní objekty ošetřovny a umývárny mužstva," popsal areál vedoucí majetkového objektu na jihlavském magistrátu Petr Štěpán.

Jihlava získala chátrající nemovitosti od sousedního Rančířova, jemuž připadly poté, co na počátku tisíciletí uvolnila lokalitu armáda. Rančířov si nechal nemovitosti na svém katastru, ty v současnosti přes prostředníka pronajímá. U Rančířova jsou navíc sklady, které nadále patří armádě.

Jihlava začala hledat využití pro bývalý vojenský areál už zhruba před deseti lety. Podle někdejších úvah zde mohla být věznice, později autodrom. „Proti tomu tehdy protestovali majitelé chat z nedalekého Okrouhlíku," připomenul reakci na smělý nápad náměstek primátora na jihlavské radnici František Zelníček.

Příští využití je jedním z kritérií pro účast ve výběrovém řízení. Podle zástupců radnice musí být v souladu s připravovaným novým územním plánem, Nová kasárna Pístov by se mohla stát průmyslovou zónou s orientací na lehčí průmyslovou výrobu.

Zda vyhlášené výběrové řízení vůbec někoho na březnovou dražbu přivede, ovšem jisté není. Loňské první kolo, které mělo formu obálkové metody, vyšumělo do ztracena. „Doba prodejům takových nemovitostí příliš nepřeje, hledání investorů je v současnosti obtížné," poukázal na současné podmínky Zelníček.

Komplex nemovitostí je nabízen za osm milionů, což není zanedbatelná částka. Ve srovnání s tím, že náklady na nátěr oplocení areálu byly před časem vyčísleny na pět milionů, ale už tak vysoká není.

Pokud vyhlášené výběrové řízení ohlas mít nebude, je radnice připravena hledat investora aktivněji, třeba ve spolupráci s různými agenturami, které jsou na získávání investorů specializovány.

Využívání bývalých vojenských areálů, jimiž byla Jihlava v minulosti doslova prošpikována, je rozdílné. Z kasáren na Žižkově ulici se podařilo vybudovat sídlo nově vznikajícího krajského úřadu, na místě menšího objektu před Pístovem jsou městský útulek pro opuštěná zvířata a magistrátní sklady. Naopak stále se nedaří prodat třeba komplex budov v centru, kde sídlila vojenská správa.