Vášnivé emoce vyvolal celorepublikový průzkum České televize, podle kterého byl jihlavský primátor jeden z osmi, kteří jsou ochotni přijmout běžence. „Není to tak, že Jihlava uprchlíky vítá nebo by je zvala, ale pokud by to bylo naprosto nutné, jsme připraveni se o ně postarat,“ uvedl na pravou míru Chloupek. Uznal ale, že jeho názor byl možná mylně interpretován.

Je nutné totiž rozlišovat, o jaké migranty se jedná. „Jedna věc jsou uprchlíci, kteří mají tento statut a pomoc je na místě. Druhá věc jsou ale nelegální migranti, které zásadně odmítáme,“ vysvětlil Chloupek. Dodal, že v Jihlavě již nyní pracuje mnoho lidí ze zemí Evropské unie i z jiných států. „Tito lidé zde pobývají legálně i nelegálně,“ dodal.

S uprchlíky už má krajské město Vysočiny své zkušenosti. „Byla nám sem poslána skupina třiceti lidí, prověřená nevím kým vším. Tito lidé při první příležitosti zmizeli v Německu a tam zůstali. Určitě tam ale nešli za prací,“ připomněl primátor.

Podle jihlavské radnice se jedná o filosofickou diskuzi, protože žádný konkrétní požadavek na přijímání uprchlíků nepřišel. Teoreticky by však několik rodin v Jihlavě mohlo najít střechu nad hlavou. „Pro krizové ubytování máme jeden byt v objektu u městského nádraží. Je zařízený, ale není využívaný. Jednotky rodin bychom byli schopni operativně ubytovat, ale je to krizové řízení, není to dlouhodobé ubytování na měsíce nebo roky,“ prohlásil náměstek Radek Popelka (ANO).