Minci o síle 1,9 milimetru, která neváží ani šestnáct gramů a má průměr osmadvacet centimetrů, zdobí motivy jihlavských památek. „Na lícní straně je vyobrazena postava anděla na nebesích z jihlavského kostela svatého Ignáce z Loyoly, který drží městský znak v jeho barokní podobě,“ popsala mluvčí České národní banky Markéta Fišerová a pokračovala: „Na rubovou stranu mince pak její autor Luboš Charvát umístil koláž architektonických památek Městské památkové rezervace v Jihlavě.“

Trucktrial v Pístově u Jihlavy.
Mistrovství v těžkém terénu: podívejte se, jak Pístovem hřměly velké motory

K největším dochovaným urbanistickým souborům v České republice patří díky téměř čtyřiceti hektarům právě Městská památková rezervace v krajském městě Vysočiny. Stavbám z raně gotického období dominuje trojice unikátně zachovalých kostelů ze třináctého století. „Náměstí se nemusí zdát tak bohaté, nemusí být na první pohled vidět ta historie. Pracujeme na tom, abychom otevřeli domy, které historii skrývají,“ vyprávěla primátorka. „V centru je mnoho domů, o kterých nevíme, ale jsou tu a je v nich bohatá historie Jihlavy,“ dodala. Zlatou minci bere jako velkou poctu a připomenutí, že centrum města je třeba opečovávat a být na něj pyšní.

Městské památkové rezervace nebyly z numismatického hlediska nejlepší volba, uznal Rusnok. „Vím, že zobrazit hrad nebo koně je pro výtvarníka jednodušší než zobrazit městskou památkovou rezervaci. Ale dali jsme si tento nelehký úkol,“ prohlásil. Připomněl, že Jihlava se na českých a československých mincích v minulosti téměř neobjevila. „Existuje jediná zmínka a to je mince k sedmistému výročí Jihlavského horního práva v nominální hodnotě sto korun československých, která byla realizována v roce 1949, to už je hodně dávno,“ připomněl.

Den zvířat v Zoo Jihlava.
Tygři, medvědi i tapíři přilákali návštěvníky do jihlavské zoo, podívejte se

Česká národní banka nyní vydá celkem 10 700 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 3 100 kusů v běžném a 7 600 kusů ve špičkovém provedení. Liší se povrchovou úpravou a provedením hrany. Nominální hodnota mince je pět tisíc korun, prodejní cena je ale více než čtyřikrát taková. „Standardní se prodává za 20 832 koruny, ta profesionální verze je za 21 232 koruny,“ poodhalil mluvčí magistrátu Radovan Daněk ceny, za které bylo možné minci zakoupit záhy po jejím představení.