Žádná multifunkční hala, ale skromnější rekonstrukce Horáckého zimního stadionu v Jihlavě. Takový je aktuální plán Jihlavy na to, jak se vypořádat s dosluhujícím zimním stadionem. Během několika let musí město stadion opravit, jeho životnost je totiž už na hraně.

„V minulosti byl stadion vyprojektovaný s plánem přestavby na multifunkční halu, to je ovšem pro město příliš velké sousto. Během letošního roku, případně v roce příštím, bychom rádi měli hotový projekt, který bude pro město přijatelnější," uvedl primátor Jihlavy Rudolf Chloupek (ČSSD), který s touto myšlenkou poprvé vystoupil minulý týden v DIODu v diskusním fóru.

Před třemi lety hovořil tehdejší primátor Jaroslav Vymazal (ODS) o projektu za více než pět set milionů korun. Už tehdy ovšem město naráželo na to, kde na tak náročnou akci vezme finance. Otázku peněz řeší město i nyní. „Moje soukromá představa je rekonstrukce do 300 milionů korun. Jenže ani dnes nevíme, jestli budeme moci na projekt čerpat evropské peníze," poznamenal Chloupek.

Pokud by se stadion neopravoval z evropských peněz, poskytnutých regionálním operačním programem, potom v úvahu přichází soukromí investoři. „Existuje možnost, že by do stadionu investoval nějaký partner, kterému by město poté peníze postupně splácelo," zamyslel se nad jednou z možností Chloupek s tím, že by město partnerovi investici splácelo po dobu několika let.

Největším problémem zimního stadionu je střecha, která potřebuje vyměnit, a další technické záležitosti. „Stadion potřebuje nové kabiny, vzduchotechniku a další zázemí," vyjmenoval jednatel jihlavského hokejového klubu Dukla Bedřich Ščerban. Ten se o tom, že město počítá se skromnějším plánem přestavby stadionu, dozvěděl od médií. „Současné plány a návrhy jsem neviděl. Nevím, co si pod třemi stovkami milionů mohu představit, jaké opravy by to zahrnovalo," poznamenal Ščerban. Ten ve spolupráci s odborem správy a realit jihlavského magistrátu řeší nejrůznější výhledy. Od nejnutnějších oprav až po variantu nového zimního stadionu na zelené louce.

Primátor Chloupek chce zachovat to, aby se v budoucnu mohly na stadionu konat nejrůznější kulturní akce. „Rozsah aktivit by měl být na zimním stadionu zachován. Z hlediska kulturních akcí se to týká především koncertů," dodal primátor.