„Cílem je zatraktivnit hlavní jihlavské náměstí pro delší a častější pobyt obyvatel i návštěvníků, a to změnou organizace dopravy, novou koncepcí městské zeleně a mobiliáře, to vše s respektem k historickému vývoji centra města a jeho pamětihodnostem,“ uvedla koordinátorka revitalizace Tereza Kafková.

Porotě, která vybere finální návrh a další oceněné, předsedá architekt Petr Pelčák. Dalšími členy jsou arcihtekti i zastupitelé města. Přizváni jsou také odborní znalci jako dopravní specialista Tomáš Cach nebo vedoucí odboru rozvoje města Jihlavy Alena Kottová.

Vítěz soutěže, která probíhá anonymně, obrdží od města odměnu sedm set tisíc korun. „Za druhé místo je čtyři sta tisíc a za třetí místo dvě stě tisíc korun. Dvě stě tisíc je určeno také pro návrhy neoceněné, které však přinesly pozoruhodné dílčí podněty a řešení,“ upřesnila Aneta Hrdličková z jihlavského magistrátu.

Alena Vitásková u Okresního soudu v Jihlavě
Bývalé šéfce ERÚ Vitáskové hrozí trest kvůli jmenování Vesecké

Téma revitalizace třetího největšího náměstí v republice se řeší už od předloňského jara, největší emoce budí otázka zda zachovat nebo zbourat dominantu tohoto prostoru, obchodní dům Prior.

Jasno bude již za pár týdnů. Výsledky soutěže totiž budou zveřejněny spolu se všemi návrhy, které do soutěže dorazily, na podzim na webu města.

„K vítěznému návrhu se uskuteční veřejné setkání, na kterém bude možné diskutovat s autory a vyjádřit své názory a připomínky. Následně bude zpracována finální podoba studie, na kterou naváže tvorba dalších stupňů projektové dokumentace,“ uzavřela Kafková.

PETR VYBÍRAL, MARTIN SINGR